Nauka czytania Terapia wad wymowy

Jak wyćwiczyć głoskę w?

Spójrz w lustro. Widzisz, co robisz, kiedy wymawiasz głoskę W? Twoje górne zęby opierają się o dolną wargę, a między nimi tworzy się drobna szczelina, przez którą przechodzi powietrze. Jeśli Twoje Dziecko nie potrafi tego wymówić tak samo jak Ty, a zamiast tego wymawia inną głoskę (np. banna, hanna lub danna zamiast wyrazu wanna) lub omija zupełnie (czyli ooce zamiast owoce), to znaczy, że trzeba zaplanować wizytę u logopedy. Logopeda zdiagnozuje wadę wymowy,  sprawdzi, czy Twoje Dziecko nie ma także innych problemów związanych z wymową i zaplanuje ćwiczenia, które nauczą Malucha poprawnie wymawiać tę głoskę.

Co Ty możesz zrobić czekając na wizytę u logopedy?

  • Ćwiczcie wargi! Chwytajcie dolną wargę górnymi zębami i przytrzymujcie przez kilka sekund. Przeglądajcie się Waszym nowym minom w lustrze – jakie zwierzątko przypominasz? Królika, myszkę czy chomika? Nie zapominajcie o posyłaniu całusków, tworzeniu dziobków i przesuwaniu go z jednego kącika do drugiego!
  • Kiedy już Maluch utrzymuje dolną wargę pod ząbkami – dmuchajcie! Koniecznie przystaw do ust dłoń, aby Maluch wyczuł prąd powietrza. Czy jego wiatr jest taki sam? Sprawdź!
  • Bawcie się, wykorzystując wyrażenia dźwiękonaśladowcze! Naśladujemy nadlatujący samolot (WWWWWWWWW), nadjeżdżający pociąg (FU FU FU), ryjącego kreta (WU WU WU)… Wszystko, co tylko podsunie Wam wyobraźnia!
  • Powtarzajcie sylaby rozpoczynające się głoską W: WA, WO, WU, WE, WI, WY. Możecie wykorzystać do tego pomoc Logotorpedy, którą możesz pobrać tutaj:

    Bohater!

Karta pracy “Rycerze przestworzy” jest prosta w użyciu – każda z postaci musi znaleźć swoją kometę. Na szczęście komety są podpisane imionami Rycerzy. To, co Maluch wykonuje na planszy, to połączenie sylwetek z kometami, narysowanie postaciom twarzy oraz przygotowanie kostiumu. Ciekawe? Sprawdź, czy Twoje dziecko może się świetnie bawić, przygotowując się do poprawnej realizacji głoski W!

Do dzieła!

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź