Strefa Rodzica Terapia wad wymowy

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy? 7 wskazówek

Rodzice często zastanawiają się, w którym momencie życia ich dziecka należy wybrać się do logopedy.  Oto siedem rad i wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

  1. Twoje dziecko ma dwa lata i nie mówi lub mówi tylko kilka słów. Każde dziecko rozwija się inaczej, lecz pamiętaj o tym, że dwulatek ma już dość duży zasób słów, natomiast większość trzylatków mówi już płynnie całymi zdaniami! Opóźniony rozwój mowy jest zawsze nieprawidłowością w rozwoju malucha!
  2. Twoje dziecko nie reaguje na swoje imię, nie słucha. Czasem to wady słuchu, a czasem zaburzenia ze spektrum autyzmu. Skontroluj to jak najszybciej!
  3. Twoje dziecko wkłada język między zęby podczas wymowy głosek takich jak t, d, n, l,s, z, c, dz. Seplenienie międzyzębowe jest wadą wymowy, której terapia jest zwykle długotrwała. Im szybciej ją rozpoczniesz, tym lepiej dla dziecka! Przeczytaj o seplenieniu tutaj.
  4. Twoje dziecko zastępuje głoski innymi, np. zamiast K wymawia T, zamiast D wymawia G, zamiast W wymawia B… Warto słuchać mowy dziecka i reagować na nieprawidłowości. Przeczytaj o wadach wymowy tutaj.
  5. Twoje dziecko się jąka. Czasami jest to sygnał, że w głowie maluszka jest bardzo dużo myśli, za którymi nie nadąża buzia; niestety zdarza się tak, że ta przypadłość znacznie utrudnia komunikację. Przeczytaj o jąkaniu.
  6. Twoje dziecko mówi niewyraźnie, przez co wiele osób go nie rozumie.
  7. Twoje dziecko idzie do szkoły, a nadal mówi „jak dzidziuś”, sepleni. To, jak dziecko mówi, często odbija się na tym jak pisze. Przeczytaj o tym tutaj.

To Twoja czujność i wrażliwość językowa jest najważniejszym kryterium. Obserwuj rozwój mowy swojego dziecka. Nie lekceważ wyników badań przesiewowych organizowanych w przedszkolu. Im prędzej dziecko rozpocznie ćwiczenia z logopedą, tym większe prawdopodobieństwo, że terapia logopedyczna będzie krótka i skuteczna.

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź