Strefa Rodzica Terapia wad wymowy

Logopeda w szkole i przedszkolu

Czy w szkole lub przedszkolu Twojego dziecka jest logopeda? To fantastycznie! Warto wiedzieć, czym się zajmuje!

Przeprowadza badania przesiewowe

Za pomocą specjalistycznych testów oraz własnego doświadczenia, logopeda sprawdza umiejętności komunikacyjne Twojego dziecka oraz jakość jego wymowy. Dzięki badaniom przesiewowym logopeda potrafi stwierdzić, który przedszkolak lub uczeń kwalifikuje się do zajęć logopedycznych.

Kieruje do innych specjalistów

Czasami podczas badań przesiewowych okazuje się, że dziecko ma krótkie wędzidełko podjęzykowe, pojawiają się kłopoty z oddychaniem, z uzębieniem, ze słuchem. Rodzice nie zawsze zauważają takie szczegóły, więc logopeda – w trosce o dobro dziecka – zaleca konsultacje z odpowiednimi specjalistami: pediatrą, laryngologiem, stomatologiem, ortopedą. Specjalistyczne badania(na które można dostać skierowanie od pediatry na NFZ, dzięki czemu wizyty są bezpłatne) warto przeprowadzić, aby upewnić się, czy wszystko, co związane z rozwojem malucha przebiega prawidłowo.

Prowadzi zajęcia z profilaktyki logopedycznej

Lepiej zapobiegać powstawaniu wad wymowy, niż korygować złe nawyki! Profilaktyka logopedyczna ma charakter grupowy i najczęściej są wtedy wykonywane ćwiczenia związane z rozwijaniem sprawności narządów artykulacyjnych, czyli buzi i języka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia słuchowe i rytmiczne.

Prowadzi terapię logopedyczną

Dzieci, które mają różnego rodzaju wady wymowy, regularnie pracują z logopedą. Ćwiczenia te prowadzone są indywidualnie lub w małych, czteroosobowych grupach. Terapia logopedyczna opiera się na indywidualnie opracowanym planie, w którym znajduje się wywołanie odpowiednich głosek, utrwalenie prawidłowego wzorca, zautomatyzowanie nowej głoski. Dodatkowo logopeda wspiera się ćwiczeniami słuchowymi i oddechowymi. Niejednokrotnie logopeda prowadzi terapię prawidłowego połykania lub oddychania.

Konsultacje z rodzicami

To bardzo ważny element terapii logopedycznej. Jeśli nie ma właściwego przepływu informacji, terapia logopedyczna dziecka trwa dłużej, a efekty nie są tak spektakularne. Logopeda wyjaśnia przyczyny wad wymowy, podaje instrukcje postępowania i prowadzenia ćwiczeń w domu, pokazuje w jaki sposób ćwiczyć, przekazuje materiały do utrwalania poprawnej wymowy. Czasami zdarza się tak, że nie ma kontaktu między logopedą a rodzicem. Nie bój się więc zapytać! W końcu to o mówienie Twojego dziecka chodzi!

Jeśli jesteś zainteresowany tematem, przeczytaj także inne artykuły:

Do którego logopedy się wybrać?

CZY i KIEDY konsultacje z logopedą?

Jak pomóc pięciolatkowi z wadą wymowy?
Masz pytania? Odpowiem na nie.

Logotorpeda

2 komentarze

  • Niestety Logopeda w szkole to trochę mit. Niby jest ale jak się okazuje że ma pod sobą cała szkołę a w szkole bywa tylko kilka razy w tygodniu – to nagle okazuje się że nasze dziecko i tak nie skorzysta…. Logopeda nie ma czasu na przygotowanie zajęć osobno dla każdego dziecka, zajęcia trwają po 20 min i są w kilkuosobowych grupach. Tak jest przynajmniej w szkole mojego syna.

  • zgadzam się z powyższym, jestem logopedą w szkole i przedszkolu, mam ok. 70 dzieci w terapii a godzin-12,5tygodniowo-umowa zlecenie!!! rzeczywistość

Zostaw Odpowiedź