Strefa Rodzica Terapia wad wymowy

Międzyzębowe t – co robić?

Jeśli podczas wymawiania wyrazów z głoskami t i d język Twojego dziecka wsuwa się między zęby i ucieka z buzi, to znaczy, że są one wymawiane nieprawidłowo. Twój Maluch deformuje te głoski, niepoprawnie je realizuje – robi to interdentalnie, czyli międzyzębowo.

Co należy zrobić?
Przede wszystkim skontaktuj się z logopedą, który fachowo oceni wadę wymowy, wskaże jej przyczynę oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia. Dlaczego jest to ważne? Im szybciej pomożesz swojemu dziecku skorygować niepoprawny sposób mówienia, tym łatwiej będzie mu opanować nowy sposób wymawiania i szybciej wprowadzi go na stałe do swoich wypowiedzi.

Oto kilka ćwiczeń logopedycznych, które będą uzupełnieniem terapii logopedycznej międzyzębowej realizacji głosek t i d.

  • Oblizuj podniebienie – przesuwaj językiem po suficie swojej buzi od ząbków w kierunku gardła i z powrotem.
  • Język zamienia się w dzięcioła – stukaj języczkiem w wałek za ząbkami.
  • Dotknij językiem górnych ząbków. Obliż je od wewnątrz!
  • Oprzyj język o górne ząbki tak, aby nie wychodził z buzi. Zobacz w lusterku: czy jest schowany? Teraz powtórz: TA, TO, TU, TE, TY! DA, DO, DU, DE, DY!
  • Teraz powtarzamy tak samo, tylko od końca: AT, OT, UT, ET, IT, YT. Jeśli język gdzieś uciekł, spróbuj jeszcze raz!
  • Powtarzaj sylaby, pamiętając, aby język podskakiwał i chował się za ząbkami, bez uciekania z buzi: ATA, OTO, UTU, ETE, ITY, YTY! ADA, ODO, UDU, UDA, EDE, IDE, IDY!

Podczas ćwiczeń z sylabami możesz wykorzystać materiały z wiewiórką.
Zerknij również na sylabowe samochody.
Jeśli już znasz materiały logopedyczne Logotorpedy, być może zainteresuje Cię stonoga, która pogubiła swoje nogi 🙂 możesz ją pobrać tutaj:

stonoga logo

Jak bawić się Stonogą?

Pobierz, wydrukuj, wytnij. Wraz z dzieckiem nadajcie jej imię – Tala, Tatiana a może Tina? Rozsypcie jej części na dywanie. Maluch wybiera swoje ulubione kolory, a Rodzic odczytuje sylaby, które ćwiczący Maluch powtarza. Układacie piękną, kolorową, długą stonogę! Na koniec można ją przykleić na kartkę lub do specjalnego zeszytu , a co jakiś czas sprawdzać, czy nogi nie uciekły (a tak właściwie wykorzystać okazję do powtórzenia) 😉

Czy muszę wspominać, że Stonoga to także ćwiczenie nauki czytania sylab otwartych i zamkniętych?

Życzę wiele frajdy!
Logotorpeda

2 komentarze

Zostaw Odpowiedź