Terapia wad wymowy

Wspieranie poprawnej wymowy t – wersja jesienna

Pamiętasz samochodziki z sylabami? Teraz przed Tobą wiewiórka zbierająca żołędzie z sylabami. Wystarczy pobrać, wydrukować, wyciąć i układać lub przyklejać. Pamiętaj o tym,  żeby Twoje dziecko zawsze czytało (jeśli wykorzystujesz materiał do nauki czytania) lub powtarzało sylaby zamieszczone na żołędziach.

 

wiewiórka żołędzie DA żołędzie TA

 

Żołędzie wykorzystasz w terapii mowy swojego dziecka: w interdentalnej realizacji głosek t i d, zamianie głosek t i d na tylnojęzykowe k i g lub w przypadku, kiedy Twoje dziecko wcale nie wymawia tych głosek w wyrazach, ale Twój logopeda jest na etapie ich wywoływania.

Pobierz materiały:

Uczysz swoje dziecko czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną? Jeśli jesteś na etapie wprowadzania sylab z paradygmatu TA i DA, możesz wykorzystać wiewiórkę i jej żołędzie do rozpoznawania i różnicowania tych sylab. Jeśli chcesz urozmaicić zadanie, warto  wykorzystać ćwiczenia słuchowe: powtarzanie sekwencji sylab, które Twoje dziecko układa w określonej kolejności. Warto pobawić się również w układanie wyrazów: zobacz, jaki wyraz ułożyła wiewiórka ze swoich żołędzi: DATA! Co jeszcze może ułożyć z takich sylab? Spróbujcie ułożyć ich jak najwięcej, zarówno tych o konkretnym znaczeniu, jak i tych w języku wiewiórki: TETA, TiTU.

Podoba się? No, to do zabawy w zbieranie żołędzi!

Dla zainteresowanych: można je wykorzystać w sposób aktywny, czyli… żołędzie można schować. Pamiętasz zabawę w ciepło-zimno? Na tych samych zasadach Ty podpowiadasz, Twoje dziecko szuka żołędzi, a znajdując je z wielką frajdą może odczytywać sylaby.

Wesołej zabawy!

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź