Terapia wad wymowy

Różnicowanie Z – Ż

Pamiętasz artykuł o tym, jak ważne jest różnicowanie głosek? Jeśli nie, możesz go przeczytać tu: zobacz.
Dołączyłam do  niego gotową pomoc logopedyczną, dzięki której Twoje dziecko może ćwiczyć różnicowanie głosek s – sz. Dziś do pobrania nowe materiały logopedyczne, tym razem do różnicowania głosek z – ż. Będzie to świetne urozmaicenie i uzupełnienie terapii logopedycznej głoski z lub ż – nie tylko wymawiania, ale także ich  różnicowania, ćwiczenia koncentracji, spostrzegawczości i kategoryzacji.

UWAGA: Przed rozpoczęciem ćwiczeń – jeśli posługujemy się etykietką z literą – warto zapowiedzieć, że to, co Maluch słyszy jako ż, może być zapisane na dwa różne sposoby – taki ż lub taki rz.

DSCN7985

Wystarczy wydrukować, wyciąć i używać, dzieląc obrazki na dwie kategorie – tam, gdzie słyszysz z oraz tam, gdzie słyszysz ż. Obrazki z głoską z do pobrania tutaj:

natomiast z głoską ż tutaj:

WERSJA DLA WPRAWIONYCH

Po prawidłowym umiejscowieniu obrazka – uwaga – wymyślamy zdania lub związki wyrazowe, niepostrzeżenie włączając także ćwiczenia logopedyczne innych głosek! Na przykład:

zegar: stary zegar / zegar spieszy / duży zegar, mały zegarek.
orzech: twardy orzech / brązowy orzech / wiewiórki gryzą orzechy.
zebra: zebra w paski / wysoka zebra / szybka zebra.

IMAG0103

ORTOGRAFIA

Obrazki można wykorzystać również przy ćwiczeniu pisowni litery ż/rz – wystarczy pokazać obrazek (trzeba odciąć lub zasłonić napis) i poprosić dziecko o zapisanie nazwy. Po chwili porównajcie, czy jest tak samo! 🙂

Owocnej zabawy!

Logotorpeda

6 komentarzy

Zostaw Odpowiedź