Nauka czytania Terapia wad wymowy

Utrwalamy połączenie DR w labiryncie!

Kiedyś uważano, że głoskę R powinno wymawiać poprawnie dziecko w siódmym roku życia; zmieniło się to jednak, od kiedy wszystkie sześciolatki są objęte obowiązkiem szkolnym.

Podejmuję ponownie temat poruszany przez Rodziców obawiających się tego, że ich pociechy nie nadrobią swoich artykulacyjnych zaległości. Po pierwsze, warto rozgrzać język i przygotować go do wymawiania tej drżącej głoski. Co można robić?

Usprawniaj język!

  • Uderzaj czubkiem języka o wałek dziąsłowy; tak samo, jak dzięcioł stuka w drzewo!
  • Oblizuj podniebienie tak, aby język maksymalnie się gimnastykował; maluj sufit w swojej buzi!
  • Dotykaj koniuszkiem języka naprzemiennie górnych i dolnych ząbków! Rób to coraz szybciej, lecz dokładnie!
  • Sprawdź inne propozycje ćwiczeń: tutaj i tutaj.

Wywołaj głoskę!
W tym pomoże Ci każdy logopeda: pokaże, jakie ćwiczenia wykonywać wcześniej, wywoła głoskę, utrwali i zostawi materiał do ćwiczeń w domu, później skontroluje poprawność wymowy.

Utrwalaj R!
Jeśli rozpoczynasz od ćwiczeń w połączeniu TR lub DR wykorzystaj propozycję pomocy logopedycznej Logotorpedy! Piraci i marynarze chętnie pomogą w utrwalaniu głoski R w sylabach. Ćwiczenia wstępne znajdziesz tutaj, a szablon do wydruku piratów i marynarzy znajdziesz tutaj:

 

pingu1 Tę pomoc logopedyczną możesz wykorzystać do wspaniałej zabawy, opartej na motywie bezludnej wyspy i rozmów między jej nowymi mieszkańcami. Nie zapomnij włączyć swojej kreatywności i wyobraźni! To, co jest Ci potrzebne to drukarka i nożyczki. Szukaj takich samych napisów, układaj szeregi pingwinów obok siebie i czytaj ich imiona, zachęcaj do samodzielnego czytania i powtarzania. Stwórz TRRRący i DRRRący język marynarzy i piratów. Poszukaj z nimi skarbu…

lub drogi do domu, drukując logotorpedowy labirynt! 🙂

LABIRYNT TRA DRA

Prowadząc małego DRU przez plątaninę korytarzy pamiętaj o odczytywaniu lub powtarzaniu napotkanych sylab. Czy na pewno jest tylko jedna droga do żaglówki? 🙂

Doskonałej zabawy,
Logotorpeda!

pingu2

PS: Inne ćwiczenia do głoski R znajdziesz tutaj.

2 komentarze

Zostaw Odpowiedź