Strefa Rodzica

Jak ćwiczyć słuch fonemowy? 5 propozycji

Słuch fonemowy (zwany również fonematycznym, fonologicznym, percepcją słuchową, słuchem mownym) to rodzaj słuchu odpowiadający za odróżnianie od siebie dźwięków mowy, sylab, słów lub wypowiedzi.

Warto pamiętać, że do prawidłowego rozwoju mowy niezbędny jest prawidłowo funkcjonujący słuch fizyczny, który odpowiada za słyszenie dźwięków. To właśnie za pomocą słuchu fizycznego dziecko uczy się mowy  od otoczenia i kontroluje własne wypowiedzi, wypowiadając dźwięki, słowa i zdania. Za odróżnianie ich od siebie (np. realizacji dźwięków S – SZ – Ś) lub ich identyfikację  (np. W – W) odpowiada słuch fonemowy.

Warto poczytać więcej tutaj: Słuch fonemowy

Jak ćwiczyć słuch fonemowy? 5 propozycji!

 1. Różnicowanie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych
  Pokaż dziecku, że niektóre głoski wymawiamy dźwięcznie, głośno (np. w, z, m, ź), a inne cicho, bezdźwięcznie (np. f, s, h, ś). Przyłóż dłoń do gardła i poczuj wibracje podczas głośnych i cichych dźwięków. A teraz popatrz – które z tych zwierząt jest głośne, a które cichutkie? One będą odpowiedzią na pytanie, czy to, co teraz powiem, jest głośne, a może ciche? Dźwięczne, a może bezdźwięczne? Zaczynamy: MMMM… ZZZZZ… FFFFF… SSSS…
 2. Analiza sylabowa i głoskowa
  Czyli dzielenie słów na sylaby! Proste? Bardzo! Aby uatrakcyjnić, wykorzystaj instrument, na którym będziesz wygrywać poszczególne sylaby. Możesz także z klocków układać tyle sylab, ile ma wybrane słowo. Jeszcze innym pomysłem jest wykorzystanie kredek i namalowanie tylu znaków, ile sylab ma dane słowo. Za proste dla Twojego dziecka? Wskazujcie, która sylaba jest na początku, która na końcu, a która w środku słowa!
  To samo możesz zrobić dzieląc słowo na głoski.
  Pamiętaj, aby zawsze rozpoczynać od prostych słów i stopniowo zwiększać poziom trudności.Instrument, Cymbałki, Muzyka, Pokój Dziecka, Zabawki
 3. Wyliczanki
  Znowu wracają do mody! Entliczek pentliczek…. Wpadła bomba… Raz, dwa, Jasiu ma… Znasz inne? Warto znać wyliczanki, ponieważ kształtują i ćwiczą pamięć słuchową i poczucie rytmu, a poza tym ułatwiają podejmowanie wyborów. Czy uczenie się wyliczanek jest dla Twojego dziecka wyzwaniem? Warto stawić mu czoła!
 4. Rymowanie
  Jakie słowo rymuje się ze słowem buty: lasy czy druty? A jakie słowo rymuje się ze słowem kasa: trasa czy koty? Bawiąc się słowem nie tylko ćwiczysz słuch fonemowy, ale wzbogacasz zasób słownictwa oraz kształtujesz świadomość językową. Rymowanie to super zabawa, kiedy pozwolisz dziecku dokończyć wers w wierszu, który czytacie wspólnie.
  Sprawdź: Piotruś słuchowy
 5. Zagadki językowe
  Od rebusów, łamigłówek, aż po łańcuchy słów! Odszukiwanie słowa w słowie, na przykład SŁOŃ w słowie SŁOŃCE. Tworzenie słów, które powstaną z dwóch osobnych, na przykład STO + NOGA. Łańcuchy słów, w którym każde nowe ogniwo rozpoczyna się tą samą głoską, którą kończy się wcześniejszy wyraz, na przykład: SOK – KINO – OKNA – ARBUZ…

Masz swoje pomysły? Zapisz je w komentarzu!
Logotorpeda

 

3 komentarze

Zostaw Odpowiedź