Oddech i relaksacja

Ćwiczenia oddechowe a niepłynność mowy

Kiedy obserwujesz u swojego dziecka niepłynność mowy lub jąkanie, przyczyną jest zaburzenie układu oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego.

Oznacza to, że na „zacinanie się” dziecka wpływa nieprawidłowa kontrola oddechu połączona z problemami realizacji dźwięków i głosek. Zwykle w takich przypadkach logopedzi zalecają ćwiczenia oddechowe, które pomogą świadomie wpływać na jakość wypowiedzi. Ich celem jest nie tylko zsynchronizowanie faz wdechu i wydechu, ale również relaksacja i rozluźnienie mięśni niezbędnych podczas oddychania.

Oto kilka propozycji ćwiczeń oddechowych, które Twoje dziecko może wykonywać w domu!

 1. Wdech – wydech
  Pamiętaj o prawidłowej pozycji ciała. Usiądź, wyprostuj plecy, oprzyj nogi na podłodze. Weź głęboki wdech nosem i wypuść powietrze ustami. Powtórz to ćwiczenie kilka razy, wyobrażając sobie ilość powietrza wypełniającą Twoje płuca.
 2. Bujanie misia
  Połóż się. Na brzuchu połóż maskotkę, na przykład pluszowego misia. Weź delikatny wdech nosem i wypuść powietrze ustami. W tym czasie mama obserwuje, jak miś unosi się i opada, dokładnie w rytm wdychanego i wydychanego powietrza. Rób to naturalnie, swobodnie, aby nie  obudzić misia przesadnym dmuchaniem! Powtórz kilkukrotnie.
 3. Wąchanie kwiatka
  Wyobraź sobie, że trzymasz w ręce kwiatek. Stojąc, lekko rozstaw nogi tak, aby pozycja ciała była stabilna. Weź wdech, naśladując wąchanie kwiatka. Powtórz czynność.
 4. Wydłużanie wydechu – syczenie, fufanie
  Stojąc w lekkim rozkroku, weź wdech nosem. Następnie wydychaj powietrze, artykułując naprzemiennie głoskę S i F: ssssssss….. wdech: ffffffff….. wdech: sssssssss…… wdech: ffffffff…. Spróbuj wypuścić w ten sposób całe powietrze, jakie zgromadziło się w płucach! Powtarzaj kilkukrotnie.
 5. Baw się!
  Pamiętaj o tym, żeby do ćwiczeń oddechowych wykorzystać różnego rodzaju akcesoria: bańki mydlane, baloniki, słomki, piłki styropianowe, piórka, trąbki urodzinowe, kawałki papieru. O inspiracjach do takich zabaw przeczytasz tu:
  7 zabaw oddechowych dla dzieci
  Zabawy z piórkiem
  Zabawy z gazetą

Pamiętaj, aby podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych zadbać o drożność dróg oddechowych. Zakatarzone dziecko nie ma możliwości wykonania takich ćwiczeń poprawnie. Wykonując ćwiczenia oddechowe zawsze pamiętaj o warunkach prawidłowego oddychania!

Logotorpeda

ilustracje: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź