Już po badaniach przesiewowych w miejscu edukacji Twojego dziecka? Trzymasz w rękach opinię lub diagnozę i nie wiesz co z nią zrobić dalej? Oto kilka naszych porad.
- Trudne, specjalistyczne terminy, których nie rozumiesz.
Logopeda posługuje się słowami, które są niezrozumiałe: sygmatyzm, kappacyzm, dyslalia, pionizacja, tor oddechowy, substytucje, elizje, lambdacyzm? Dla logopedy to standardowe hasła, którymi określa wady wymowy dzieci. Jeśli nie rozumiesz, co oznaczają, możesz sprawdzić na naszej stronie (od razu odnajdując odpowiedzi). Możesz też wybrać się na konsultacje z logopedą, który przeprowadzał badanie i dowiedzieć się, co oznacza jego opinia. - Konsultacje medyczne bez uzasadnienia.
Zwykle jest tak, że wada wymowy ma swoją przyczynę w aspektach zdrowotnych. Bardzo często może być to przerost trzeciego migdała, innym razem niedosłuch, jeszcze innym wada zgryzu. Jeśli nie jesteś przekonana, czy logopeda słusznie zaleca kontrolę laryngologiczną, ortodontyczną czy badanie słuchu, spotkaj się z nim i zapytaj o uzasadnienie kontroli specjalistycznej. - Skierowanie na terapię logopedyczną.
Twoje dziecko wymaga terapii logopedycznej, ale nie masz pojęcia jak będzie ona wyglądała? Zapytaj logopedę w przedszkolu lub szkole, jak będą wyglądały zajęcia i jak możesz się przygotować, aby były one jak najbardziej owocne. - Nie zgadzasz się z opinią.
Dzieci potrafią zaskakiwać. Zdarzają się dzieci, które pięknie wymawiają wszystkie głoski, a mimo to są kwalifikowane na zajęcia logopedyczne (można z tych zajęć zrezygnować, ale może lepiej wcześniej dowiedzieć się, dlaczego dziecko powinno chodzić do logopedy?). Są także dzieci z wadami wymowy, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w zajęciach logopedycznych w placówce (wtedy również warto się umówić z logopedą i dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje). Jeśli nie zgadzasz się z opinią logopedyczną, umów dziecko na alternatywne badanie do logopedy poza szkołą lub przedszkolem. Będzie to badanie obiektywne, które będziesz od razu mogła omówić z prowadzącym logopedą. - Zajęcia logopedyczne w przedszkolu nie są efektywne. Gdzie jeszcze szukać pomocy?
Rozejrzyj się w okolicy, być może istnieją miejsca, w których uzyskasz pomoc bezpłatnie (poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki NFZ zatrudniające logopedów). Zastanów się również nad zajęciami oferowanymi przez logopedów przyjmujących w prywatnych gabinetach. Wśród nich znajdą się również tacy, którzy są mobilni, a więc poprowadzą zajęcia w Twoim domu.
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź