Terapia wad wymowy

Co to jest seplenienie?

Seplenienie to wada wymowy, która polega na zniekształcaniu, omijaniu lub zastępowaniu głosek: S, Z, C, DZ; SZ, Ż, CZ, DŻ; Ś, Ź, Ć, DŹ. W zależności od rodzaju wady, możesz zauważyć niewłaściwą wymowę jednej, kilku lub nawet wszystkich głosek.

Jeśli więc słyszysz, że Twoje dziecko zniekształca słowa:

siafa lub safa zamiast szafa
ziaba lub zaba zamiast żaba
ciapka lub capka zamiast czapka

to oznacza, że Twoje dziecko sepleni.

Uwaga na seplenienie międzyzębowe!
Możesz o nim mówić, kiedy Twój maluch podczas wymawiania głosek S, Z, C, DZ; SZ, Ż, CZ, DŻ; Ś, Ź, Ć, DŹ wsuwa język między swoje zęby. Język jest wtedy widoczny, a mowa niewyraźna. Choć niektórzy uważają, że jest to “urocze”, pamiętaj, że to jedna z najtrudniejszych do usunięcia wad wymowy!
Przeczytaj więcej o seplenieniu międzyzębowym.

Seplenienie międzyzębowe dwulatka!

W jaki sposób mogę pomóc swojemu dziecku?
Przede wszystkim dowiedz się, co jest przyczyną seplenienia: czy jest to krótkie wędzidełko podjęzykowe? a może nieprawidłowe napięcie mięśniowe w obrębie narządów mowy? a może to wina obecności trzeciego migdała? Na wszystkie te pytania odpowie logopeda, który zdiagnozuje Twoje dziecko i upewni się, czy seplenieniu nie towarzyszą inne wady wymowy. Logopeda zaplanuje przebieg terapii i zaproponuje ćwiczenia do wykonywania w domu.

Czy mogę wspomagać terapię seplenienia w domu?
Oczywiście! Możesz uczyć prawidłowe pozycji języka za zębami, wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięsień, jakim jest język, wzmacniać umiejętności dziecka poprzez wykonywanie ćwiczeń oddechowych.
Wykorzystaj też darmowe materiały Logotorpedy:
Ćwiczenie sylab z głoską S

Ćwiczenie sylab z głoską C

Słowa z głoską S

Różnicowanie słuchowe głosek S – SZ

Masz pytania? Napisz!
Logotorpeda

3 komentarze

Zostaw Odpowiedź