Moje dziecko zamiast słowa „rak” wymawia „jak”, zamiast słowa „rower” słyszymy „jowej”. Syn ma cztery lata, czy mam już się martwić?
W logopedii można spotkać się ze stwierdzeniem, że głoska R pojawia się około 6 roku życia, wcześniej jej brak jest rozwojowy… Ale! rozwojowy jest wyłącznie wtedy, kiedy głoska R jest zamieniana na głoskę L – wtedy język się pionizuje, pracuje prawidłowo, dzięki czemu 'eRka’ powinna wskoczyć samodzielnie. Jeśli jednak głoska R jest zastępowana innymi głoskami, np. J, D, N lub jest realizowana gardłowo (R francuskie), wtedy trzeba rozpocząć terapię od razu, jak to możliwe.
Dlaczego zaczynamy terapię od razu?
Jest to związane z pracą języka. Im dłużej język wymawia głoski niepoprawnie, tym bardziej utrwala się niewłaściwa wersja. Im dłużej dziecko wymawia R jako J, tym trudniej później nauczyć poprawnej realizacji głoski i wymowy słów.
Jak pracować?
Najlepiej według wskazówek prowadzącego logopedy. Na początku zawsze polecamy przygotować narządy artykulacyjne, aby mięśnie języka były przygotowane do wymowy głoski R. W linkach nasze ulubione artykuły:
Pionizacja języka
Wakacyjne ćwiczenia narządów artykulacyjnych
Kolejnym etapem jest wywołanie i utrwalenie głoski, a najłatwiej jest to zrobić wykorzystując połączenia TR, DR. Jeśli chcesz wykorzystać nasze materiały w pracy w domu, kliknij tutaj:
TR, DR – sylaby
TR, DR – słowa
Czasami bywa tak, że przyczyną niewłaściwej realizacji głoski R jest krótkie wędzidełko podjęzykowe. Jego długość ocenia logopeda, który oprócz sprawdzenia jego długości ocenia także umiejętności fizjologiczne: połykanie, pozycję spoczynkową języka, oddychanie.
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź