Niektórzy nazywają to “schorzeniem”, inni “tworem włóknistym”, fachowcy w zakresie logopedii – ankyloglosją… Dla mnie krótkie wędzidełko to swoista uroda języka, który jest bardziej “przyczepiony” do dna jamy ustnej niż u innych dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim w celu oswojenia dziecka i jego rodziców z nieprawidłowością, która wystąpiła: nie trzeba od razu straszyć słownictwem i terminologią, wystarczy przekazać komunikat o zbytnim “przyczepieniu” i jak najszybszej konieczności “odczepienia”. Jakkolwiek nie określać krótkiego wędzidełka podjęzykowego, zawsze – jeśli nie podejmiesz żadnego działania – będzie ono problemem, a właściwie przyczyną wielu problemów wynikających z małej ruchliwości języka.
Dlaczego nie zostawić wędzidełka w “naturalnie krótkiej” postaci? Nic dobrego z niego nie wynika: “przyklejenie” czy też “przywiązanie” ogranicza ruchy języka, co wpływa na niewłaściwą artykulację głosek; poza tym może wpłynąć na sposób i jakość połykania pokarmów i płynów, ssania oraz żucia; negatywnie wpływa również na proces pionizacji języka, ponieważ język nie jest w stanie skierować się do góry.
Chcesz sprawdzić, czy wędzidełko Twojego dziecka jest we właściwej kondycji? Zobacz, czy wyciąga język z buzi, potrafi położyć go na brodzie i dosięgnąć nim nosa. Jeśli ma z tym problem, to znaczy, że prawdopodobnie wędzidełko jest krótkie. Zauważ również, czy podczas wysuwania języczek Twojego Malucha formuje się na kształt serduszka – to także cecha charakterystyczna krótkiego wędzidełka. Innymi oznakami jest niewyraźna, czasem bełkotliwa mowa przejawiająca się zniekształcaniem głosek: dziecko sepleni międzyzębowo, nie wymawia głosek l (zastępuje ją głoską j), t, d, n, r, ma także problem z realizacją zbitek spółgłoskowych.
Jakie działania należy podjąć, aby ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie? Dzieci z problemem krótkiego wędzidełka odsyłane są, po konsultacji z laryngologiem lub chirurgiem, na szybki zabieg podcięcia wędzidełka, wykonywanego przy miejscowym znieczuleniu. Wędzidełka coraz częściej podcina się laserem, co czyni zabieg szybkim, skutecznym i mało bolesnym. Sam zabieg to jednak nie wszystko – “uwolniony” język należy ćwiczyć rozciągając go, nie tylko po to, aby był sprawny i giętki, ale również w celu zapobiegania powstaniu zrostów w przeciętym miejscu. Zakłada się, że takie ćwiczenia powinny być podjęte do trzech dni od razu po zabiegu.
W niektórych przypadkach krótkie wędzidełko da się rozciągnąć na tyle, że zabieg podcięcia nie jest konieczny – są to jednak indywidualne przypadki, a każdy z nich powinien ocenić logopeda, który wyda zalecenia oraz będzie kontrolował podejmowaną pracę.
W jaki sposób można ćwiczyć język po zabiegu podcięci wędzidełka? Poniżej kilka wskazówek.
- licz ząbki!
- maluj kropki na suficie swojej buzi!
- stukaj językiem w wałek za górnymi ząbkami!
- oblizuj swoje podniebienie (można wykorzystać nutellę lub miód, którymi można wysmarować podniebienie)!
- pocieraj językiem swoje policzki od środka!
oraz inne ćwiczenia, pod warunkiem, że u dziecka nie stwierdzono seplenienia międzyzębowego:
- obliż wargi!
- dotykaj na zmianę kącików ust!
- spróbuj dotknąć nosa i brody – wyrosły ci wąsy? a broda?
Pamiętaj – krótkie wędzidełko ogranicza codzienne funkcjonowanie Twojego dziecka. Zabieg podcięcia – frenulektomia – zajmuje chwilkę i odbywa się przy miejscowym znieczuleniu. Jeśli logopeda skieruje Twoje dziecko na taki zabieg – nie obawiaj się. Nie strasz też dziecka czekającym je wydarzeniem – to zajmuje kilka minut i jest porównywalne z wizytą u dentysty.
W razie niepewności lub obaw zawsze możesz liczyć na pomoc swojego logopedy!
Życzę wielu sukcesów!
Logotorpeda
[…] ćwiczeń koniecznie spotkaj się z logopedą, który oceni przyczynę nieprawidłowego oddechu, długość wędzidełka podjęzykowego oraz sposób połykania. Te obszary są najczęstszymi przyczynami seplenienia […]
Myślę, że warto zdecydować się na laserowe podcięcie wędzidełka 🙂
[…] dobierze je indywidualnie, a dodatkowo sprawdzi, czy nie ma innych problemów, takich jak skrócone wędzidełko podjęzykowe czy nieprawidłowy tor […]
[…] jak wędzidełko podjęzykowe podczas skrócenia czy przerośnięcia może ograniczać prawidłowe ruchy języka, tak samo […]
[…] frenotomii, czyli podcięcia wędzidełka podjęzykowego, najczęściej jest kilkuminutowym zabiegiem z […]
[…] (lub skrócone) wędzidełko podjęzykowe powoduje częściowe lub całkowite przytwierdzenie języka do dna jamy ustnej (zjawisko to nazywa […]
[…] Zabieg frenotomii, czyli podcięcia wędzidełka podjęzykowego, najczęściej jest kilkuminutowym zabiegiem z […]
[…] Zabieg frenotomii, czyli podcięcia wędzidełka podjęzykowego, najczęściej jest kilkuminutowym zabiegiem z […]