Strefa Rodzica Terapia wad wymowy

Krótkie wędzidełko podjęzykowe! Co robić?

Niektórzy nazywają to “schorzeniem”, inni “tworem włóknistym”, fachowcy  w zakresie logopedii – ankyloglosją… Dla mnie krótkie wędzidełko to swoista uroda języka, który jest bardziej “przyczepiony” do dna jamy ustnej niż u innych dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim w celu oswojenia dziecka i jego rodziców z nieprawidłowością, która wystąpiła: nie trzeba od razu straszyć słownictwem i terminologią, wystarczy przekazać komunikat o zbytnim “przyczepieniu” i jak najszybszej konieczności “odczepienia”. Jakkolwiek nie określać krótkiego wędzidełka podjęzykowego, zawsze – jeśli nie podejmiesz żadnego działania – będzie ono problemem, a właściwie przyczyną wielu problemów wynikających z małej ruchliwości języka.

Dlaczego nie zostawić wędzidełka w “naturalnie krótkiej” postaci? Nic dobrego z niego nie wynika: “przyklejenie” czy też “przywiązanie” ogranicza ruchy języka, co wpływa na niewłaściwą artykulację głosek; poza tym może wpłynąć na sposób i jakość połykania pokarmów i płynów, ssania oraz żucia; negatywnie wpływa również na proces pionizacji języka, ponieważ język nie jest w stanie skierować się do góry.

Chcesz sprawdzić, czy wędzidełko Twojego dziecka jest we właściwej kondycji? Zobacz, czy wyciąga język z buzi, potrafi położyć go na brodzie i dosięgnąć nim nosa. Jeśli ma z tym problem, to znaczy, że prawdopodobnie wędzidełko jest krótkie. Zauważ również, czy podczas wysuwania języczek Twojego Malucha formuje się na kształt serduszka – to także cecha charakterystyczna krótkiego wędzidełka. Innymi oznakami jest niewyraźna, czasem bełkotliwa mowa przejawiająca się zniekształcaniem głosek: dziecko sepleni międzyzębowo, nie wymawia głosek l (zastępuje ją głoską j), t, d, n, r, ma także problem z realizacją zbitek spółgłoskowych.

Jakie działania należy podjąć, aby ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie? Dzieci z problemem krótkiego wędzidełka odsyłane są, po konsultacji z laryngologiem lub chirurgiem, na szybki zabieg podcięcia wędzidełka, wykonywanego przy miejscowym znieczuleniu. Wędzidełka coraz częściej podcina się laserem, co czyni zabieg szybkim, skutecznym i mało bolesnym. Sam zabieg to jednak nie wszystko – “uwolniony” język należy ćwiczyć rozciągając go, nie tylko po to, aby był sprawny i giętki, ale również w celu zapobiegania powstaniu zrostów w przeciętym miejscu. Zakłada się, że takie ćwiczenia powinny być podjęte do trzech dni od razu po zabiegu.

W niektórych przypadkach krótkie wędzidełko da się rozciągnąć na tyle, że zabieg podcięcia nie jest konieczny – są to jednak indywidualne przypadki, a każdy z nich powinien ocenić logopeda, który wyda zalecenia oraz będzie kontrolował podejmowaną pracę.

W jaki sposób można ćwiczyć język po zabiegu podcięci wędzidełka? Poniżej kilka wskazówek.

  • licz ząbki!
  • maluj kropki na suficie swojej buzi!
  • stukaj językiem w wałek za górnymi ząbkami!
  • oblizuj swoje podniebienie (można wykorzystać nutellę lub miód, którymi można wysmarować podniebienie)!
  • pocieraj językiem swoje policzki od środka!

oraz inne ćwiczenia, pod warunkiem, że u dziecka nie stwierdzono seplenienia międzyzębowego:

  • obliż wargi!
  • dotykaj na zmianę kącików ust!
  • spróbuj dotknąć nosa i brody – wyrosły ci wąsy? a broda?

Pamiętaj – krótkie wędzidełko ogranicza codzienne funkcjonowanie Twojego dziecka. Zabieg podcięcia – frenulektomia – zajmuje chwilkę i odbywa się przy miejscowym znieczuleniu. Jeśli logopeda skieruje Twoje dziecko na taki zabieg – nie obawiaj się. Nie strasz też dziecka czekającym je wydarzeniem – to zajmuje kilka minut i jest porównywalne z wizytą u dentysty.

W razie niepewności lub obaw zawsze możesz liczyć na pomoc swojego logopedy!

Życzę wielu sukcesów!

Logotorpeda

 

8 komentarzy

Zostaw Odpowiedź