Strefa Rodzica

Ćwiczenia po podcięciu wędzidełka podjęzykowego

Kiedy powinno się zacząć ćwiczenia języka po zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego? Czy powinnam wprowadzić takie ćwiczenia od razu po zabiegu, czy może dać dziecku kilka dni na zagojenie się rany? Jakie ćwiczenia wykonywać?
Anna, mama Kasi (4)

Zabieg frenotomii, czyli podcięcia wędzidełka podjęzykowego, najczęściej jest kilkuminutowym zabiegiem z wykorzystaniem miejscowego znieczulenia, podczas którego następuje podcięcie błony pod językiem. Wykonywany jest skalpelem lub laserowo. Zdarza się jednak, że zabieg trzeba przeprowadzić pod narkozą.  W zależności od grubości wędzidełka podjęzykowego oraz stopnia podcięcia (lub nawet wycięcia) błony może się okazać, że konieczne jest założenie szwów.

Krótkie wędzidełko języka przede wszystkim ogranicza jego ruchomość, co ma wpływ na prawidłową wymowę, żucie, połykanie, oddychanie, a nawet może przyczyniać się do wad zgryzu. Bez względu na rodzaj zabiegu ćwiczenia warto zacząć nawet dwa, trzy dni po wykonaniu zabiegu – warto dać ten czas dziecku, aby rana się zagoiła. Najczęściej od razu po podcięciu wędzidełka dzieci samodzielnie unoszą język w stronę podniebienia, ale może się okazać, że mięśnie języka są na tyle słabe, że trzeba im pomóc w treningu.

Logopeda pokaże ćwiczenia i nauczy, jak je wykonywać, będzie też wsparciem dla rodzica, którego zadaniem jest motywowanie dziecka do ćwiczeń po zabiegu.

Oto kilka prostych ćwiczeń, które warto wykonywać po zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego:

  1. Masaż – delikatnie masuj palcem miejsce, w którym został wykonany zabieg, przesuwając palcem od dołu, do góry, ustawiając czubek języka dziecka w kierunku podniebienia (uważaj na szwy, jeśli zostały założone).
  2. Czubek języka dotyka górnych ząbków – usta powinny być delikatnie rozchylone, a dziecko, czubkiem języka, dosięga do górnych zębów. Pamiętaj, że to ćwiczenie musi zostać wykonane z językiem wewnątrz jamy ustnej!
  3. Czubek języka dotyka wałka dziąsłowego – wałek dziąsłowy to taka „górka” za górnymi zębami – sprawdź, gdzie on jest! Od dzisiaj to miejsce będzie parkingiem dla języczka. To ważne, żeby na hasło „parking!” język ustawiał się właśnie tam! Pamiętaj, że to ćwiczenie musi zostać wykonane z językiem wewnątrz jamy ustnej!
  4. Czubek języka podskakuje do wałka dziąsłowego (parkingu) – raz jest uniesiony, a raz nie. Może uda się języczkowi namalować kilka kropek na parkingu? Pamiętaj, że to ćwiczenie musi zostać wykonane z językiem wewnątrz jamy ustnej!
  5. Utrzymywanie czubka języka na wałku dziąsłowym – utrzymuj język na parkingu przez trzy, pięć a może i dziesięć sekund? To ćwiczenie przygotowuje do pionizacji języka, a więc ćwiczy naturalne jego ułożenie, naturalną pozycję spoczynkową.

Logotorpeda

Sprawdź też: Wędzidełko górnej wargi

3 komentarze

  • Witam. Córka miała podcinane wędzidełko zaraz po porodzie. Niestety nie wykonywaliśmy później ćwiczeń. Teraz ma 4miesiące- czy jest sens rozpoczęcia ćwiczeń teraz? Czy teraz należy udać się na kontrolę do logopedy? Będę wdzięczna za odpowiedź:)

    • W przypadku takiego maleństwa ćwiczenia wyglądają inaczej, niż w przypadku dzieci starszych, przedszkolaków. Proponuję odwiedzić logopedę wczesnej interwencji, który ma doświadczenie w pracy z niemowlętami: oceni pracę języka, ssanie, oddychanie i poradzi, co dalej. Powodzenia!

Zostaw Odpowiedź