Wędzidełka podwargowe to fałdy łączące wargi z dziąsłami. Oprócz wędzidełka górnej i dolnej wargi, często słyszymy o wędzidełku podjęzykowym.
Tak, jak wędzidełko podjęzykowe podczas skrócenia czy przerośnięcia może ograniczać prawidłowe ruchy języka, tak samo wędzidełka podwargowe mogą mieć ograniczający wpływ na ruchomość warg. Wędzidełko górnej wargi nie powinno sięgać końca dziąsła (miejsce zejścia górnych jedynek), ani nie powinno być rozrośnięte na górnej wardze. Jeśli tak się dzieje, mogą wtedy występować trudności w ssaniu lub dysfunkcyjnym pobieraniu pokarmu w okresie niemowlęcym, ograniczenia w pobieraniu pokarmu z łyżeczki, brak domykania ust czy wady wymowy – trudności z realizacją głosek wargowych.
Czy należy podcinać wędzidełko górnej wargi?
Zabieg podcięcia górnej wargi zaleca się dopiero po pojawieniu się zębów stałych; wcześniej zaleca się obserwację. Ocenę ruchomości i sprawności warg dokonuje logopeda, natomiast osobą realizującą taki zabieg jest chirurg, stomatolog czy laryngolog. Rodziców często niepokoi fakt, że przestrzeń między górnymi jedynkami pozostanie po wymianie zębów mlecznych (tzw. diastema). Zbyt wczesne podcięcie tego wędzidełka może jednak spowodować “uśmiech dziąsłowy” (tzw. “gummy smile”). Na wędzidełko górnej wargi zwraca również uwagę ortodonta, zwykle w aspekcie zakładania aparatu.
Niemowlę nie ssie lub ssie dysfunkcyjnie
W takim przypadku należy skonsultować się z neonatologiem, doradcą laktacyjnym lub logopedą wczesnej interwencji, który oceni ruchomość i sprawność narządów artykulacyjnych.
Logotorpeda
Sprawdź:
Moje dziecko ma pionizować język. Jak to robić?
Krótkie wędzidełko podjęzykowe! Co robić?
Zostaw Odpowiedź