„W naszej rodzinie jest dwujęzyczność: ja jestem Polką, a tata jest Niemcem, rozmawiamy ze sobą po niemiecku. Jesteśmy rodzicami trzyletnich bliźniąt. Jedno z nich pięknie mówi, budując całe zdania (miesza języki), a drugie wydaje z siebie tylko kilka dźwięków, kiedy bardzo chce coś otrzymać. Czy dwujęzyczna rodzina jest przyczyną opóźnionego rozwoju mowy drugiego dziecka?”
Dwujęzyczność nigdy nie jest przyczyną opóźnionego rozwoju mowy (ORM). Dziecko, które rozwija się w rodzinie dwujęzycznej, jest od maleńkości funkcjonuje w dwóch systemach językowych, co dla danego dziecka staje się normą. Wobec tego, dziecko, które ma wszystkie cechy odpowiedzialne za rozwijanie systemu językowego, a więc rozumie, reaguje, wykonuje polecenia, utrzymuje kontakt wzrokowy, będzie rozwijało się prawidłowo, zarówno w rodzinie jedno, jak i dwujęzycznej – widać to na przykładzie jednego z bliźniąt, które mówi, mieszając języki (ma do tego prawo nawet do siódmego roku życia).
W opisywanej sytuacji należy się zastanowić nie nad tym, czy to dwujęzyczność jest problemem, ale nad tym, które z obszarów odpowiedzialnych za mówienie u drugiego z bliźniąt nie funkcjonują prawidłowo, a tym samym wpływają na opóźniony rozwój mowy.
Jaki jest model postępowania w takiej sytuacji?
- Skontaktuj się z logopedą, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi dwujęzycznymi. Przeprowadzi on diagnozę, aby ustalić przyczyny braku mówienia oraz zaproponuje postępowania terapeutyczne.
- Podejmij terapię logopedyczną, najlepiej w języku matki.
- Ustal zasady zgodne z systemem OPOL (One Person One Language), które będą wciąż stymulowaniem dziecka do funkcjonowania w dwujęzyczności.
- Rozwijaj umiejętności związane z powtarzaniem i nazywaniem.
Dodatkowo, zwróć uwagę na to, co charakteryzuje opóźniony rozwój mowy (ORM). Kliknij w link: Opóźniony rozwój mowy
Przeczytaj o jednej z technik, którą możesz wykorzystać w pracy z dzieckiem dwujęzycznym: kliknij tutaj.
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź