Strefa Rodzica

Czy to autyzm?

Mój syn ma dwa lata. Jestem zaniepokojona, ponieważ podczas spacerów nie patrzy na mnie. W ogóle nie interesuje się moją osobą. Widzi mnie tylko wtedy, kiedy czegoś bardzo chce. Nie mówi. Potrafi się sam sobą zająć – ogląda książki, buduje pociągi z klocków i bardzo lubi autka. Widzę, że zachowuje się inaczej niż jego rówieśnicy. Podobno tak zachowują się dzieci z autyzmem. Czy mam się martwić? Do kogo powinnam się udać?

Opisane objawy są rzeczywiście niepokojące. Przede wszystkim nawiązywanie kontaktu wzrokowego: umiejętność patrzenia na osoby pojawia się naturalnie u niemowląt. Dziecko, które prawidło się rozwija, nie tylko nie unika kontaktu, lecz także nawiązuje go samodzielnie! Nawet, jeśli jeszcze nie mówi, nawiązuje kontakt poprzez wydawanie dźwięków, pokazywanie palcem, wyrażanie emocji. Zupełny brak mowy również powinien wzbudzić niepokój: dziecko głuży, później gaworzy; w pierwszym roku życia posługuje się dźwiękami i sylabami, które coś oznaczają. W drugim roku życia dziecko – jeśli nie słowami – powinno komunikować się sylabami, onomatopejami, wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi, dzięki którym opisuje świat i go poznaje. Porównanie dziecka z rówieśnikami pokazuje, że chłopiec nie rozwija się prawidłowo.

Nie można zdiagnozować dziecka, korzystając z tak krótkiego opisu. Można za to poszukać pomocy w miejscu zamieszkania.

Gdzie po pomoc?

Większość rodziców przekazuje swoje spostrzeżenia pediatrom. Niestety, czasami bagatelizują oni niepokojące objawy i usypiają czujność rodziców, twierdząc, że dziecko ma jeszcze czas.
W takiej sytuacji brak mowy powoduje, że rodzice idą do logopedy, który podczas diagnozy będzie mógł określić przyczynę braku mówienia. Często logopeda prosi o konsultację z psychologiem, laryngologiem, neurologiem. Dlaczego? Żeby poprawnie zdiagnozować przyczynę niewłaściwego rozwoju dziecka.

Rodzicu!

Nie bagatelizuj nietypowych, nieodpowiednich dla rówieśników Twojego dziecka zachowań! Obserwuj swoje dziecko i porównuj jego umiejętności z zakresem umiejętności odpowiednich dla danego okresu rozwoju. Jeśli tylko coś Cię niepokoi, zaobserwuj i skonsultuj ze specjalistą!

Logotorpeda

 

2 komentarze

Zostaw Odpowiedź