Strefa Rodzica

Dogoterapia – terapeutyczny kontakt z psem

Terapeuci już od dawna mówią o tym, że bliski kontakt ze zwierzętami ma duży wpływ terapeutyczny. Sporym powodzeniem w ostatnich latach cieszy się dogoterapia, nazywana również kynoterapią. To naturalna forma wspomagająca rehabilitację i leczenie pacjentów z udziałem wyszkolonych czworonogów.

Na czym polega dogoterapia?

Dogoterapia to terapia poprzez kontakt z psem, z jakiej mogą skorzystać dzieci i dorośli. Badania dowodzą, że przebywanie z czworonogiem, głaskanie go oraz przytulanie sprzyja rozluźnieniu. To z kolei przekłada się na większą motywację do współpracy z terapeutą. Dowiedziono również, że osoby uczestniczące w dogoterapii są bardziej zmotywowane do wysiłku fizycznego i chętniej biorą udział w ćwiczeniach podczas rehabilitacji.

Zajęcia mogą przyjąć formę pojedynczych spotkań z psem, pozwalających przyzwyczaić się do czworonoga. Najwięcej korzyści przynosi natomiast regularna terapia.

Dla kogo przeznaczona jest dogoterapia?

Terapia z udziałem psa jest polecana w przypadku dzieci z: porażeniem mózgowym, zespołem Downa oraz z zespołem nadpobudliwości ruchowej. Jest również pomocna w leczeniu pacjentów zmagających się z: artretyzmem, schizofrenią, depresją, cukrzycą oraz chorobą Alzheimera.

Pies – terapeuta

Psy to doskonali „terapeuci”. Niczego nie oczekują, nie oceniają, są przyjazne i idealnie odzwierciedlają pozytywne uczucia wobec osób, które się z nimi kontaktują. Do dogoterapii wybierane są zwierzęta spokojne, cierpliwe i zrównoważone. Są to najczęściej labradory i cavaliery. Ich bezwarunkowa akceptacja pozwala zaspokoić potrzebę bliskości oraz odstresować się. Dlatego praca z psami okazuje się świetnym  rozwiązaniem w przypadku osób zmagających się z chorobami emocjonalnymi, seniorami i osobami samotnymi.

Cele dogoterapii

Dzięki regularnym kontaktom z psem dzieci mające problemy z uczeniem się, koncentracją lub w sferze emocjonalnej, mogą lepiej się rozwijać. To zasługa przyjaznej atmosfery w czasie zajęć. Dogoterapia może okazać się pomocna wtedy, gdy dziecko ma zaburzenia rozwoju mowy, ponieważ będzie ono zmotywowane do podążania za wskazówkami logopedy w trakcie zajęć, na przykład do tego, aby wzbogacić swoje słownictwo.

Ćwiczenia podejmowane w trakcie dogoterapii są dobierane indywidualnie. Muszą odbywać się pod kontrolą trenerów, psychologów, rehabilitantów albo logopedów. Pierwsze efekty regularnej terapii w towarzystwie czworonoga można dostrzec już po około 2 miesiącach systematycznej pracy.

A czy Twoje dziecko korzystało z dogoterapii? Napisz o swoich spostrzeżeniach!

Logotorpeda

Sprawdź też:

Wady wymowy wśród dzieci

Ćwiczenia pionizacji języka

Śpiewaj z dzieckiem!

zdjęcie: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź