Strefa Rodzica

Jak wspomagać terapię dziecka z niedosłuchem? Pytanie rodzica

Moja trzyletnia córka ma niedosłuch, który niedawno został zdiagnozowany. Zapisałam ją na zajęcia do logopedy. Logopeda zdiagnozował opóźniony rozwój mowy i ćwiczy, rozwijając zasób słów i umiejętność budowania zdań. Niestety, zajęć tych jest mało. Czytam córce książki i śpiewam piosenki. Co jeszcze mogę robić, aby wspierać swoje dziecko? Na co zwrócić uwagę?

Dobrze, że dziecko jest pod opieką specjalisty. To on nadzoruje terapię i powinien przekazywać szczegółowe wskazówki do pracy indywidualnej w domu, ponieważ są one spersonalizowane do potrzeb tego jednego, konkretnego dziecka. Istnieje jednak zestaw „uniwersalnych”, zalecanych ćwiczeń, które będą stymulowały nie tylko rozwój mowy, ale także wrażliwość na dźwięki otoczenia oraz słuch fonemowy.

Jaki to dźwięk?
Ćwiczenie pomaga rozwijać koncentrację słuchową i różnicowanie dźwięków docierających z otoczenia. Możesz tu wykorzystać różnego rodzaju nagrania odgłosów zwierząt, instrumentów, dźwięków domowych. Ułatwieniem będą ilustracje, które są reprezentacjami dobiegających odgłosów. Zabawę wykorzystasz także podczas spaceru na świeżym powietrzu – wystarczy że usłyszysz różne dźwięki (przelatujący samolot, śpiew ptaków, szum drzew, plusk wody) i zwrócisz na nie uwagę swojemu dziecku.

Zagraj tak samo, jak ja!
Jedno z ulubionych ćwiczeń kształtujących pamięć słuchową. Wykorzystaj różne grzechotki, instrumenty, pudełka wypełnione różnymi ziarenkami i kamykami. Zadaniem dziecka jest odtworzenie usłyszanego i zapamiętanego układu dźwięków, np. gra na cymbałkach i na bębenku; najpierw gra na kubeczku, potem na grzechotce, a na końcu na flecie. Takie ćwiczenie doskonali nie tylko pamięć, ale także uwagę słuchową i koncentrację!

Powtórz słowa
To ćwiczenie bardzo przypomina wcześniejszą zabawę z dźwiękami, tylko że zamiast odgłosów i dźwięków wykorzystujemy słowa! Powtórz tak samo lub ułóż w rządku te przedmioty, które nazwę: lalka, miś, autko; słoń, koza, pies. Zwróć uwagę na to, czy dziecko układa obrazki zgodnie z usłyszaną kolejnością? Czy powtarza je w ten sam sposób, a może o czymś zapomina? To ćwiczenie można wykorzystać także do ćwiczeń artykulacyjnych: jeśli ćwiczycie z logopedą głoskę (na przykład K), wykorzystaj słowa z tą ćwiczoną głoską. Będziesz wtedy wspierać usprawnianie pamięci, koncentracji, uwagi i artykulacji!

Dziel na sylaby
A teraz będziemy klaskać i grać na bębenku tyle razy, ile sylab ma każde ze słów, które powiem! Ta zabawa jest znana wszystkim i można ją wykorzystać w dowolnym momencie i z wykorzystaniem dowolnych gadżetów. Co kształtuje? Analizę sylabową, koncentrację słuchową, uwagę, koordynację słuchowo-ruchową.

Zabawy paluszkowe
Powinny znaleźć się w repertuarze zabaw każdego dziecka! Niestety, są nieczęsto używane, a przecież każdy zna zabawę „Idzie kominiarz…”, „Idzie rak…”, czy rymowankę o myszce. Tego typu zabawy kształtują w dziecku poczucie rytmu, zachęcają dziecko do włączania się w mówienie, opierają się na głaskaniu i masowaniu, a to rozwija więź między dzieckiem i rodzicem. Same korzyści!

Logotorpeda

Słuch fonemowy

Dlaczego logopeda wysyła na badanie słuchu?

Jak ćwiczyć słuch fonemowy? 5 propozycji

Zostaw Odpowiedź