Strefa Rodzica

Wpływ ekranów na dziecko

Widziałeś kiedyś dwulatka wpatrującego się – jak w hipnozie – w ekran telewizora? A czy widziałeś Malucha, który z zaangażowaniem ogląda wiadomości na kanale informacyjnym? Czy myślisz, że taki Maluch rozumie konflikt militarny na bliskim wschodzie lub dywagacje na temat kursu waluty?
Nie od dziś wiadomo, że nowoczesna technologia nie ma pozytywnego wpływu na mózg małego dziecka. Pisze o tym Manfred Spitzer w książce „Cyfrowa demencja”. Ekrany, czyli telewizja, komputer, laptop, tablet, smartfon – wszystkie one mają negatywny wpływ na funkcjonowanie i prawidłowy rozwój mózgu. Dlaczego?
Przypomnij sobie Malucha “oglądającego” kanał informacyjny.
Po pierwsze: bodźce wzrokowe: są postacie w kolorowych ubraniach, kolorowe strzałki, kolorowe cyferki, wszystko skontrastowane z ciemnym tłem.
Po drugie: bodźce ruchowe: twarze postaci się poruszają podczas mówienia, ludzie spacerują, podają sobie ręce; ruchome wykresy przemieszczają się w górę lub w dół; obraz się zmienia: przez moment ujęcie jadącego traktora, za chwilkę pociągu, obraz liczonych pieniędzy, a na koniec migawka z dyskoteki; dużo, prawda?
Po trzecie: bodźce słuchowe: różni ludzie mówią, czasem ich widać, czasem nie; w tle muzyczka, spokojna lub dynamiczna; często odbiornik nastawiony na głośniejszy poziom, niż rzeczywiście jest to potrzebne. Te bodźce są często zbyt intensywne: kolory przesycone, ruch i obrazy płaskie, a dźwięki zniekształcone.

Czy myślisz, że dwulatek rozumie to, co ogląda? Uważasz, że Maluch uczy się, oglądając telewizję?
Jestem przekonana, że nie rozumie przekazywanych treści. Fascynuje go jednak ruch, kolor, dźwięk – połączenie tych wszystkich bodźców. Nie uczy się: chłonie bodźce audiowizualne, a to może skutkować nadpobudliwością psychoruchową, agresją, zmniejszeniem koncentracji czy uwagi. Dziecko nie nauczy się także mówić, pozostając sam na sam z ekranem.
Nauczy się ono tylko wtedy, kiedy będzie miało kontakt z drugim człowiekiem: wtedy będzie mogło nawiązać kontakt wzrokowy, uczyć się przez naśladownictwo, ćwiczyć koncentrację słuchając opowiadanych lub czytanych bajek, uwalniać wyobraźnię oraz poszerzać swój słownik i możliwości językowe.

Zalecenia?
Wyłącz ekrany, gdy jest w pobliżu Maluch poniżej trzeciego roku życia.
Znacznie ogranicz ich dostępność, gdy jest dziecko poniżej piątego roku życia.
Zastanów się za każdym razem, czy ekran jest tak bardzo potrzebny Twojemu dziecku.

Logotorpeda

3 komentarze

  • Mimo że wiem, że im mnie telewizji tym lepiej to sama będąc zajęta łapie się na tym że letni syn za dużo ogląda. Ja po moim Wiktorze zauważyłam, że im więcej telewizji ogląda tym mniej bawi się zabawkami i częściej jest niegrzeczny.

  • […] Ogranicz ilość czasu spędzanego przed telewizorem, tabletem lub z komórką. Nie od dziś wiadomo, że nowoczesne technologie wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Urządzenie nigdy nie będzie partnerem komunikacyjnym, a stwierdzenie “przecież dziecko koncentruje się na bajce” , nie będzie przekładało się na koncentrację w innych dziedzinach aktywności. O szkodliwym wpływie ekranów możesz przeczytać tutaj. […]

Zostaw Odpowiedź