Mówisz, a dziecko nie słucha? Prosisz o wykonanie zadania, a ono nie patrzy? Opowiadasz historię, a dziecko myślami jest w zupełnie innym miejscu? Brak koncentracji u dziecka to częsty problem, który pojawia się w wielu domach. Jak mu zaradzić?
Ogranicz ilość czasu spędzanego przed telewizorem, tabletem lub z komórką. Nie od dziś wiadomo, że nowoczesne technologie wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Urządzenie nigdy nie będzie partnerem komunikacyjnym, a stwierdzenie „przecież dziecko koncentruje się na bajce” , nie będzie przekładało się na koncentrację w innych dziedzinach aktywności. O szkodliwym wpływie ekranów możesz przeczytać tutaj.
Słuchanie ze zrozumieniem. Zaczynaj od krótkich historii (na przykład przed spaniem), po których opowiedzeniu lub przeczytaniu zadasz kilka pytań. Jeśli jest to zbyt trudne, zadawaj pytania w trakcie: upewnij się, że dziecko pamięta imiona bohaterów, wykonywane przez nich czynności czy elementy ubioru. Zobaczysz, że z biegiem czasu, koncentracja poprawi się!
Ćwiczenia pamięci słuchowej. Czy dziecko pamięta, co trzeba kupić w sklepie? Czy potrafi odtworzyć z pamięci imiona, które właśnie wypowiedziałeś? Jeśli ma z tym kłopot, zerknij do naszych propozycji: pamięć słuchowa.
Zagadki. Kto ich nie lubi? Zacznij od tych prostych, wybierając coraz trudniejsze. A może Twoje dziecko teraz zada zagadkę? Pozwól mu ją stworzyć samodzielnie.
Ćwiczenia motoryki małej: to nie muszą być wcale szlaczki i kolorowanki! Jeśli Twoje dziecko lubi, wykorzystaj plastelinę, masę solną, piasek kinetyczny (lub inne masy, które można samodzielnie wykonać w domu!). Starsze dzieci zainteresują labirynty. Jeśli akurat Twoje dziecko jest zainteresowane literkami, to kreślenie lub przepisywanie liter i słów nie będzie nauką, lecz świetną zabawą (wersją trudniejszą jest przepisywanie z pamięci). Więcej o korzyściach płynących ze stymulacji motoryki małej przeczytasz tutaj.
Mozaiki i układanki. Jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie, pomagaj na początku i zachęcaj do układania. Aby zachęcić, zacznij od klocków drewnianych lub lego i poproś, aby dziecko ułożyło dokładnie taki sam wzór jak Ty!
Ćwiczenia grafomotoryczne: to nie muszą być wcale szlaczki i kolorowanki! Jeśli Twoje dziecko lubi, wykorzystaj labirynty. Jeśli akurat jest zainteresowane literkami, to przepisywanie liter lub słów (wersją trudniejszą jest przepisywanie z pamięci). Mozaiki i układanki. Jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie, pomagaj na początku i zachęcaj do układania. Aby zachęcić, zacznij od klocków lego i poproś, aby dziecko ułożyło dokładnie taki sam wzór jak Ty!
Nauka czytania. Fascynacja czytaniem oraz ćwiczenia, które wspomagają czytanie, szczególnie u małych dzieci, wspomagają koncentrację! Polecamy tu metodę sylabową.
Logotorpeda
[…] tym, jak wzmacniać koncentrację, można przeczytać tutaj: 7 sposobów wspomagania koncentracji u dziecka. Tym razem prezentujemy konkretne ćwiczenia, które możesz zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd i […]