Strefa Rodzica

Ile słów powinno znać dwuletnie dziecko? 6 pytań do Rodzica

Ile słów powinno znać dwuletnie dziecko? Czy te słowa powinny być wypowiadane w całości, a może wystarczy, że dziecko nazywa coś zawsze tak samo, pierwszymi sylabami ?

Odpowiadając na takie pytania chciałoby się podać konkretną liczbę słów, które maluch powinien opanować na danym etapie rozwoju. Jednak na rozwój mowy malucha wpływ ma wiele różnych czynników, które kształtują i wspierają rozwój mowy. Spośród nich można wskazać otoczenie, w którym maluch się wychowuje: ilość czasu spędzana na zabawie z rodzicami oraz rodzaj tej zabawy, ilość czasu spędzana przed telewizorem lub tabletem (niestety! przeczytaj o szkodliwym wpływie ekranów na dziecko), „kąpiel słowna”, kontakt z rówieśnikami; warto też zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje dziecka: zdolność uczenia się nowych umiejętności, nawiązywanie relacji.

Jak mówi dwulatek?
Świadome mówienie dziecka powinno pojawiać się już w okolicach pierwszego roku życia. Wtedy to pojawiają się pierwsze dźwięki, sylaby określające najbliższe otoczenie: AU (piesek), BUU (odkurzacz), BA (babcia), AM (jedzenie).  Z biegiem czasu takich wyrażeń dźwiękonaśladowczych jest coraz więcej. Wraz z ich repertuarem zmienia się ich jakość: PES/PIES, OCIUCIAĆ (odkurzacz), BABA/BACIA (babcia), MNIAM/PICIU (jedzenie, picie). Jeśli tworzysz listę wyrazów, które zna Twoje dziecko, pamiętaj o tym, że MIAU oznaczające kota, to także słowo; a jeśli słyszysz tylko BA zamiast całego słowa BANAN, podaj maluchowi przykład pełnie brzmiącego słowa i zachęcaj do powtarzania całego słowa! Język i komunikacja dziecka rośnie wraz z nim!

W mówieniu dwulatka pojawiają się także pierwsze zdania: HAU IDZIE. MAMA JE. NIE MA PIŁKI. GDZIE BABA? To przykłady bardzo prostych zdań, które pojawiają się w mowie czynnej prawidłowo rozwijającego się dwulatka. Warto pamiętać o tym, że są dzieci, które posługują się dłuższymi i bardziej precyzyjnymi zdaniami. Są też takie, u których mówienie ogranicza się do kilku słów…

Jak sprawdzić, czy mówienie mojego dziecka rozwija się prawidłowo?
Odpowiedz sobie na pytania:
1. Czy dziecko reaguje na imię?
2. Czy patrzy na Ciebie, kiedy do niego mówisz?
3. Czy jest zainteresowane zabawkami, które mu pokazujesz?
4. Czy wykonuje proste polecenia: daj misia, gdzie lampa, gdzie tata?5. Czy powtarza po Tobie dźwięki podczas zabawy, spacerów, kąpieli?
6. Czy posługuje się pojedynczymi słowami (oznaczającymi coś dźwiękami), których liczba przekroczy 100 słów?

Rodzice prawidłowo rozwijającego się malucha odpowiedzą na te pytania twierdząco: komunikacja to nie tylko mówienie, ale także uważne słuchanie, rozumienie i powtarzanie. Jeśli jedno lub więcej z tych pytań wzbudza Twoje wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą, który zdiagnozuje rozwój mowy dziecka.

Logotorpeda

Sprawdź: jak rozwija się dziecko półtoraroczne?

Sprawdź: jak rozwija się dwulatek?

Sprawdź: rozwój mowy dziecka.

Sprawdź: kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

 

ilustracje: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź