Moje dziecko poprawnie wymawia głoski SZ, Ż, ale ma bardzo duży problem z wymową CZ. Zamiast słów „czapka”, „kaczka” czy „oczy”, słyszę „szapka”, „kaszka” i „oszy”. Jak mogę pomóc mojej córce, żeby potrafiła powiedzieć CZ?
Głoska CZ jest jedną z głosek szeregu szumiącego i razem z głoskami SZ, Ż, DŻ pojawia się zwykle w okolicach 5 roku życia. Jeśli Twoje dziecko ma problem z realizacją wszystkich tych głosek, najlepiej udać się do logopedy, który pokieruje właściwą terapią logopedyczną. Jeśli potrafi realizować głoski SZ, Ż, skorzystaj z poniższych rad!
Jedzie pociąg z daleka…
Podczas artykulacji głoski SZ uderzaj językiem o wałek dziąsłowy. Dzięki temu uzyskasz charakterystyczny dźwięk, przypominający odgłos pędzącego pociągu: CZ – CZ – CZ… i jeszcze raz! Wystarczy dotykać wałka dziąsłowego czubkiem języka, aby po krótkiej chwili do oderwać i znów przyłożyć. Jeśli nie wiesz, gdzie jest wałek dziąsłowy, przypomnij sobie ćwiczenie „Parkowania” języka na suficie w buzi:
Potrafisz już powiedzieć CZ?
Pora utrwalać tę głoskę w sylabach. Powtarzaj lub czytaj sylabki:
CZA, CZO, CZU, CZE, CZY
ACZA, OCZO, UCZU, ECZE, ICZY, YCZY
ACZ, OCZ, UCZ, ECZ, ICZ, YCZ
Ważne, aby pamiętać o właściwej pozycji języka podczas tych ćwiczeń. Teraz wymyślaj słowa zawierające głoskę CZ i dziel je na sylaby!
Ćwicz głoskę CZ w wyrazach: na początku, w środku, na końcu…
Wykorzystaj do tego świetne materiały Logotorpedy!
PACZKA CZARKA: Zobacz, ile słów pomieściła jedna karta pracy! Możesz te słowa nazywać, dzielić na sylaby, budować proste zdania (Czarek ma czytanki) lub długie, złożone zdania (Czarujący Czarek wkłada do paczki czytanki, czajnik, czerwoną czapkę, teczkę….).
Pobierz kartę pracy z głoską CZ:
Zagraj w memory!
Wystarczy, że podwójnie wydrukujesz kartę obrazkowo-wyrazową z głoską CZ.
Pobierz obrazki z głoską CZ:
O tym, jak różnicować głoski C – CZ przeczytasz w tym linku.
Nie zapominaj też o odpowiednim motywowaniu swojego dziecka: Jak motywować dziecko do ćwiczeń logopedycznych?
Owocnej nauki!
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź