Terapia wad wymowy

Różnicowanie C – CZ

Kolejna z serii pomocy logopedycznych przydatna w terapii logopedycznej: tym razem pomożesz Twojemu Maluchowi rozróżniać głoski C – CZ. Takie ćwiczenia sprzyjają rozwojowi wymowy wszystkich dzieci, a w szczególności dzieci z wadami wymowy. Dlaczego? Doskonalą słuch fonemowy, który jest odpowiedzialny za rozróżnianie podobnych do siebie głosek. To właśnie słuch fonemowy sprawia, że rozróżniasz głoski i potrafisz użyć ich w odpowiedniej konfiguracji tworzącej słowo. Przydatne jest to nie tylko w mówieniu, ale także pisaniu i czytaniu! Jeśli Twoje Dziecko ma wadę wymowy, jaką jest zamienianie lub zastępowanie głosek, ćwiczenie różnicowania słuchowego jest istotne na każdym etapie ćwiczenia wymowy: w formie układania, powtarzania i nazywania!

AAA

Dzisiejsza propozycja różnicowania sięga do onomatopei. Mrówka cyka: CYT CYT (lub CY CY), pociąg jedzie CZU CZU (lub CZY CZY). Przed rozpoczęciem ćwiczenia warto porozmawiać z Maluchem o tych dźwiękach: zaobserwować układ ust podczas wymowy tych głosek (uśmiechają się czy tworzą dziobek?), opowiedzieć o języku (kiedy jest niżej, a kiedy wyżej w buzi? czy dotyka ząbków? kiedy?).

etykietki c-cz

Kolejnym etapem, w zależności od potrzeb Twojego Dziecka, jest układanie obrazków należących do właściwej grupy dźwięków: cytryna, palec i klocki trafią do grupy mrówki, bo w ich nazwach słyszymy głoskę C, natomiast czapka, klucz oraz tęcza trafią do grupy pociągu, ponieważ podczas ich nazywania można było usłyszeć dźwięk wydawany przez pociąg. Proste?

BBB

Pamiętaj, że w zadaniu nie musi być wykorzystana onomatopeja – wystarczy po prostu karteczka z zapisem ortograficznym głoski lub po dwa obrazki reprezentujące konkretną głoskę (dla C: cymbałki, cytryna; dla CZ: czapka, czekolada).

Bardzo dobrym ćwiczeniem jest nazywanie obrazków przez dorosłego, a Maluch je powtarza i układa w odpowiednim miejscu. Idealnym wariantem jest samodzielne nazywanie obrazków przez ćwiczącego Malucha 🙂

Zabawę urozmaicicie tworząc wspólnie związki wyrazowe, rymy lub zdania z wyrazami z etykietek!

Obrazki do tego ćwiczenia logopedycznego pobierz tutaj:

 

 

Nie zapomnij zerknąć do innych tekstów o różnicowaniu głosek. Tam znajdziesz inne propozycje ćwiczeń oraz więcej materiałów logopedycznych! Tu – różnicowanie głosek S – SZ, a tu – różnicowanie głosek Z – Ż.

Życzę wiele zabawy przy ćwiczeniu słuchu fonemowego!

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź