Piotruś, który obecnie ma 4 lata, od urodzenia nie wymawia głoski K. Nie zamienia na T, jak to się często zdarza, lecz zupełnie pomija tę głoskę w wymowie: ot (kot), awa (kawa), maaron (makaron). Jak mogę mu pomóc? Dzieci w przedszkolu zaczynają się z niego śmiać.
Głoski K, G, H są jednymi z pierwszych głosek, które pojawiają się w zasobie dźwiękowym małego dziecka. Ich brak w tak długim czasie może powodować problemy z ich włączeniem do stałego zasobu głosek. Kappacyzm (trudności z głoską K) oraz gammacyzm (trudności z głoską G) to jednak dość często występujące wada wymowy, wobec czego logopeda świetnie sobie poradzi z tym problemem oraz pokaże Ci, jak ćwiczyć w domu.
Przede wszystkim rozpocznij ćwiczenia przygotowawcze do wymowy tej głoski: głoski tylnojęzykowe K, G oraz głoska H często są deformowane lub pomijane „w komplecie”. Oto, co możesz zrobić, aby przygotować buzię i język do prawidłowej w przyszłości wymowy tych głosek.
Ćwiczenia narządów artykulacyjnych i ćwiczenia fonacyjne
1. Naśladuj ssanie cukierka!
2. Ziewaj!
3. Oprzyj czubek języka o dolne zęby, wpychając język do wnętrza jamy ustnej – czy widzisz, jak wygina się język? Robi koci grzbiet!
4. Śmiej się głośno: HA HA, HO HO, HI HI…
5.Unieś tył języka i oprzyj go o „sufit”; spróbuj wydawać z siebie dźwięk bulgotania.
6. W czasie przygotowania do wywołania głoski korzystaj ze słomki do napojów: wykonuj nią ćwiczenia oddechowe (na przykład przenoszenie drobnych elementów słomką) oraz pij przez nią gęste płyny – pobudzane do aktywności są wtedy te same mięśnie, które odpowiadają za realizację K!
Rozgrzewka w sylabach
Jeśli Twoje dziecko już potrafi wymówić głoskę K, warto utrwalić ją w sylabach. W tym celu sięgnij po propozycję Logotorpedy: karty z sylabami, grę planszową z myszką oraz zabawę w emocje. Wszystko znajdziesz TUTAJ, wystarczy kliknąć.
Pora na wyrazy!
Jeśli Twoje dziecko prawidłowo wymawia głoskę K w izolacji oraz w sylabach, pora zacząć ćwiczenia z wykorzystaniem wyrazów. Wykorzystaj proste słowa, które nie będą sprawiały dziecku trudności, a w których głoska K będzie łatwa do wypowiedzenia: KULA, KIWI, KILOF… Niektóre z tych wyrazów znajdziesz na zamieszczonym do pobrania materiale obrazkowo wyrazowym, który możesz wykorzystać na kilka sposobów.
POBIERZ TUTAJ:
- Nazywanie obrazków – analiza i synteza słuchowa: dziecko nazywa obrazki. Jego zadaniem jest podzielenie wyrazów na sylaby, z wyraźną i dokładną realizacją głoski początkowej – K. Możecie też bawić się, zmieniając aktywność: wśród rozsypanych obrazków dziecko odszukuje ten wyraz, który Ty wypowiesz w wersji sylabowej: KU – LE;
dziecko wskazuje to, co usłyszało, powtarzając po Tobie.
- Liczba pojedyncza – liczba mnoga! Czasami dzieci mają problem z gramatyką i obecnymi w polskim języku „końcówkami”. Wykorzystaj ćwiczenie łącząc gramatykę i artykulację. Dziecko dobiera w pary obrazki, prawidłowo je nazywając, np. KULA – KULE. Dla tych, których pociechy mylą także rodzaje: warto zastosować także ćwiczenie z liczeniem, np. JEDNA KULA – DWIE KULE; JEDEN KILOF – DWA KILOFY.
- Gra memory – to, co dzieciaki uwielbiają! Ćwiczenia pamięci, rywalizacja, wreszcie dobra zabawa… a artykulacja jest ćwiczona jakby „przy okazji”. Możecie zagrać na dwa sposoby. Pierwszy z nich zawiera większą ilość kart (musisz więc wydrukować materiał dwukrotnie) i
polega na odszukiwaniu takich samych obrazków. Druga wersja to łączenie w pary kart przedstawiających jeden przedmiot oraz dwa przedmioty, czyli łączenie liczby pojedynczej i mnogiej.
Gotowi? Czekam na relację!
Logotorpeda
[…] Brak K, G u dziecka […]
[…] Pij gęste jogurty lub soki przez słomki o różnych kształtach – toświetne ćwiczenie podniebienia miękkiego, szczególnie dla tych dzieci, które mają problemy z wymową głosek [k] i [g]. […]