Terapia wad wymowy

Co zrobić, gdy moje dziecko nie wymawia Ż?

Jeśli martwisz się tym, że Twoje dziecko nie wymawia jeszcze głoski Ż, a jego rówieśnicy świetnie sobie radzą z tą głoską, warto przeczytać nasze wskazówki do pracy. Pamiętaj, że wszystkie proponowane ćwiczenia warto skonsultować z logopedą, który dobierze je indywidualnie, a dodatkowo sprawdzi, czy nie ma innych problemów, takich jak skrócone wędzidełko podjęzykowe czy nieprawidłowy tor oddechowy.

Sprawdź, jak wygląda badanie logopedyczne!

Najważniejszym elementem jest pojawienie się głoski. Ż jest podobne do SZ, różnią się jedynie dźwięcznością. Jeśli Twoje dziecko zamienia te głoski, warto sprawdzić, czym jest mowa bezdźwięczna i szybko udać się na konsultacje do logopedy.

1. Ćwiczenia głoski w izolacji
Najłatwiej wykorzystać zabawy dźwiękonaśladowcze i oddechowe, aby „wydobyć” dźwięk. Należy pamiętać, aby język był uniesiony, a usta uformowane w dziobek. Bawcie się: naśladujcie odgłosy nadlatującej pszczoły, piły spalinowej czy startującego samolotu! Warto włączyć także ćwiczenia pionizacji języka!

2. Sylaby
To kolejny etap, który pomoże ćwiczyć głoskę Ż. Powtarzajcie lub czytajcie sylaby z głoską Ż: ŻA, ŻO, ŻU, ŻE, ŻY….
Proponujemy także skorzystanie z żółwi: Ćwiczymy Ż w sylabach!

3. Wyrazy
Jeśli sylaby już opanowane, wykorzystaj wyrazy rozpoczynające się tą głoską i dzielcie je na sylaby: żaba, rzeka, żona, żółty… Wykonanie analizy sylabowej będzie łatwiejszym zadaniem, niż powtórzenie całych słów. Innym pomysłem będzie nazywanie słów z wykorzystaniem materiału obrazkowego z głoską Ż! Ten materiał warto wykorzystać także w różnicowaniu głosek Z – Ż!

4. Związki wyrazowe
Łączcie słowa i budujcie zdania! Jeśli słowa z Ż nie sprawiają już trudności, należy podnieść poziom! Co może być żółte? Kto w domu lubi żelki? A może odpowiesz na pytanie, o czym marzy Marzena? 🙂

Teraz masz gotowy plan działania!
Logotorpeda

Przeczytaj także: Jak pomóc pięciolatkowi w wymówieniu głosek sz, ż, cz, dż? W przyszłym roku idzie do szkoły!

Zostaw Odpowiedź