Logopeda to terapeuta, specjalista kształtujący prawidłową wymowę, usuwa wady wymowy oraz prowadzi naukę mowy u dzieci, młodzieży i dorosłych.
Po czym poznasz dobrego logopedę?
- Wykorzystuje różnorodne metody i techniki, aby jak najlepiej zorganizować terapię
- Poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania
- Ciągle się rozwija
- Jest konsekwentny
- Jest kreatywny
Na czym polega wykorzystywanie różnorodności metod i technik?
Każdy pacjent jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, dlatego istotny jest wybór takich metod, technik i narzędzi, aby były dostosowane do potrzeb. Dla przykładu: dorosłemu z afazją nie dasz puzzli dla przedszkolaków, a w terapii opóźnionego rozwoju mowy nie będziesz koncentrował się na ćwiczeniach oddechowych. Ważne, aby nie wpadać w schematy; choć istnieją pewne normy w terapii oraz kolejność wprowadzania poszczególnych etapów (na przykład wywołanie, utrwalenie, automatyzacja głosek), to pamiętaj o tym, aby urozmaicać zajęcia i dostosowywać je nie do „wszystkich dzieci z seplenieniem”, ale do „tego jednego, wyjątkowego dziecka, które sepleni”.
Dlaczego trzeba szukać odpowiedzi na pytania?
Każdy pacjent jest inny; istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem nowego pacjenta jest czymś, z czym wcześniej nie miałeś do czynienia. Być może pracujesz z przedszkolakami nad wadami wymowy, i nagle na drodze do pięknego mówienia staje nieprawidłowe połykanie; musisz więc sprawdzić, co zrobić, aby rozwiązać problem! A może prowadzisz terapię mowy dzieci autystycznych i nagle zgłasza się do Ciebie rodzic dziecka z Zespołem Downa. Co zrobisz? Oczywiście! Sprawdzisz, jak możesz się przygotować, aby rozwijać mowę maluszka!
Na czym polega rozwój logopedy?
Poza tym, że regularnie rozwiązujesz swoje problemy poszukując odpowiedzi na pytania i rozmawiasz z koleżankami i kolegami „po fachu”, którzy mogą podpowiedzieć rozwiązania, poszukujesz nowych narzędzi, metod i technik. Jeździsz na szkolenia, bierzesz udział w konferencjach naukowych, czytasz książki i artykuły naukowe w czasopismach (np. w „Forum Logopedy”), dzięki czemu zdobywasz wiedzę i umiejętności, które wpływają na Twoje kompetencje.
Dlaczego konsekwencja?
Jak potoczy się los prowadzonej terapii, kiedy nie ma w niej konsekwencji? Kiedy na jednych zajęciach uczysz realizacji głoski B, a na kolejnych postanawiasz wywołać R, nie nawiązując w żaden sposób do poprzednich zajęć? Jak potoczy się los terapii, w której ćwiczenia w domu są mało istotne? Jak nauczysz kogoś mówić bez przestrzegania założonego wcześniej planu?
Konsekwencja dotyczy pacjenta, który wykonuje wszystkie ćwiczenia; dotyczy rodzica, który nadzoruje pracę dziecka w domu; dotyczy także Ciebie, kiedy przestrzegasz swojego planu i założonych celów.
Przecież nie każdy jest kreatywny!
Najbardziej kreatywni logopedzi, jakich znam, potrafią wyczarować przepiękne i niezwykle angażujące zajęcia logopedyczne, korzystając z kartki papieru i paczki flamastrów. Nie każdy ma takie umiejętności; wtedy z pomocą przychodzą wydawnictwa: książki ze scenariuszami zajęć, propozycje zabaw i ćwiczeń logopedycznych, gry planszowe i karciane. Dodatkowo pomocne stają się różne portale internetowe (www.Logotorpeda.com), blogi prowadzone przez logopedów-praktyków, darmowe pomoce logopedyczne udostępniane w Internecie lub modne ostatnio przepisy na pomoce DIY (ang. Do It Yourself, czyli „zrób to sam”). Z pomocą tym, którzy chcieliby się nauczyć kreatywności, wychodzą inni logopedzi – praktycy, organizując warsztaty kreatywne (np. Smykoterapia).
Dla wszystkich logopedów
Dla poszukujących nowych rozwiązań, dla szukających odpowiedzi, dla konsekwentnych i zorganizowanych, dla chętnych rozwoju, dla tych, którzy chcą, aby ich zajęcia były urozmaicone i dostosowane do potrzeb pacjenta powstał portal internetowy Pracownia Logopedy.
Na portalu znajdują się materiały do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, które będą przydatne w dokładnej diagnozie i efektywnej terapii logopedycznej. Skrócisz czas przygotowywania się do zajęć, łatwiej zaplanujesz terapię, otrzymasz dostęp do urozmaiconych ćwiczeń. Dodatkowo portal zawiera narzędzie do komunikacji z pacjentami on-line, a także zapewnia wsparcie ekspertów. Warto zauważyć, że portal dostępny jest na różnych urządzeniach!
Logotorpeda poleca Pracownię Logopedy wszystkim logopedom!
Zostaw Odpowiedź