Testy i recenzje

Nauka czytania z Fretką

Jeśli jeszcze nie znacie Fretki, koniecznie musicie ją poznać! To seria książeczek do uczenia się czytania metodą sylabową oraz doskonalenia umiejętności związanych z czytaniem.

Seria książeczek jest ułożona według uczenia czytania metodą sylabową, zgodnie z którą dzieci poznają najpierw samogłoski, później odczytują sylaby i rozpoznają wyrazy globalnie, aby w naturalny sposób przejść do czytania płynnego – sylabami. Lata pracy edukacyjnej i terapeutycznej pokazują, że sylabowe czytanie jest procesem czytania, który jest najbardziej naturalny dla dzieci.

W cyklu znajdują się książeczki o rosnącym poziomi trudności i tematyce bliskiej poznawczo dziecku, skoncentrowanej wokół rodziny, przyjaciół, zabawy, przyrody, emocji dziecka:

  1. Bolo. Samogłoski
  2. Dzieci. Sylaby 1 (sylaby otwarte)
  3. W domu. Sylaby 2 (sylaby otwarte)
  4. Rodzina. Wyrazy 1 (wyrazy złożone z sylab otwartych)
  5. Lato. Wyrazy 2 (wyrazy złożone z sylab otwartych)
  6. Urodziny. Zdania 1 (zdania z wyrazami złożonymi z sylab otwartych)
  7. Zabawa i nauka. Zdania 2 (zdania z wyrazami złożonymi z sylab otwartych)
  8. Wycieczka. Zdania 3 (zdania z wyrazami złożonymi z sylab otwartych)
  9. Wiosna. Wyrazy 3 (wyrazy złożone z sylab zamkniętych i otwartych)
  10. Babcia i dziadek. Zdania 4 (zdania z wyrazami złożonymi z sylab otwartych i zamkniętych)

Od czytania do rozumienia

Zdecydowanie jesteśmy zwolennikami kształtowania czytania ze zrozumieniem od samego początku uczenia się czytania. Dziecko, które rozpoznaje sylaby i potrafi łączyć je w wyrazy, od razu może opowiadać o znaczeniu słowa, rozwijając u siebie umiejętność tworzenia definicji, wyjaśniania. Dziecko, które czyta całe słowa, łącząc je w zdanie, ćwiczy pamięć słuchową, odtwarzając jego brzmienie, a dodatkowo może wyjaśnić lub opowiedzieć własnymi słowami, o czym przed chwilą przeczytało.

Nie tylko czytanie

Okazuje się, że pięknie ilustrowane książeczki są także doskonałym motywatorem do opowiadania. W oparciu o obrazki książeczek dzieci mogą odpowiadać na pytania dotyczące tego, co zostało przedstawione na obrazkach. Dodatkowo samodzielnie mogą rozwijać swoje kompetencje związane z budowaniem złożonych opisów dotyczących sytuacji i zdarzeń. Do każdej z książeczek został przygotowany zestaw zadań, które można wprowadzić w nawiązaniu do tematycznych ilustracji.

Recenzja dzieci (i dorosłych)

Główni użytkownicy serii książeczek z Fretką reagują na nią bardzo pozytywnie. Po pierwsze, są zaciekawione ilustracjami i historią, zawartą w książeczce. Dzieci, które nie są nastawione pozytywnie na czytanie, zadowolone są z niewielkiej ilości tekstu na stronie. Sylaby, słowa i zdania są odpowiedniej wielkości, dzięki czemu dzieci nie męczą się w czasie czytania. Zaletą będzie też cena: pakiet książeczek jest dostępny na www.komlogo.pl

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź