Nauka czytania

Czytamy MA!

Czy wiesz, dlaczego wczesna nauka czytania jest ważna? Już od samego początku angażuje zmysł wzroku, pamięć  i myślenie ćwicząc koncentrację. Warto rozbudzać w Dziecku pasję odczytywania słów – pisałam o tym tutaj. Ten, kto postanowił nauczyć swojego Malucha czytać, ten na Logotorpedzie znajdzie ciekawe materiały, które są uzupełnieniem codziennych ćwiczeń opartych na metodzie sylabowej (symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania). Tym razem prezentuję pomoc do nauki czytania sylab z pradygmatu MA: MA MO MU MÓ ME MI MY.

Pociągi MA obraz

Celem ćwiczenia jest odszukanie i połączenie pasujących do siebie lokomotyw i wagonów. Wagony i lokomotywy są podpisane i tworzą pary takich samych sylab. Używajcie kolorowych kredek, mazaków…. wszystkiego, co sprawi Maluchowi radość! Istotne jest odczytywanie tych sylab: MA MA; MO MO; MU MU; MÓ MÓ; ME ME; MI MI; MY MY.

Jeśli nie masz pod ręką kolorowych pisaków, wytnij wagony i stwórz rozsypankę. Można je łączyć siedząc przy stole, budując dłuuugie składy na kanapie czy na podłodze. Czytaj wraz z dzieckiem nazwę każdego wagonika! A potem… HOP! Zmiana lokomotywy, wagoniki ustawiamy (czytamy) w innej konfiguracji.

Innym wariantem (bardziej zaawansowanym) jest  łączenie różnych sylab, tworzących śmieszne wyrazy, które mogą być imionami przewożonych zwierząt, postaci lub zabawek: MIMY; MEMO; MAMO… Połączone sylaby nie muszą mieć odniesienia do “naszej” rzeczywistości – ważne, żeby oznaczały coś dla Dziecka!

Tu możesz pobrać kartę pracy:

 

Pamiętaj, że czekam na rysunki Twojego kreatywnego Malucha! Spraw, żeby zdobył nową umiejętność w sposób, który wywoła uśmiech na jego twarzy i będzie źródłem radości!

Logotorpeda

 

Chcesz więcej materiałów do nauki czytania? Zajrzyj do innych artykułów!:

samogłoski
czytanie wyrażeń dźwiękonaśladowczych
paradygmat PA
czytanie PA
ślimakowe MA

 

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź