Trafiła w moje ręce publikacja „Przygody Języczka – Podróżniczka”. Właściwie to żałuję, że trafiła dopiero teraz.
Języczek – Podróżniczek jest przesympatycznym bohaterem, który przebywa w miejscach znanych dzieciom – na łące, w supermarkecie, w cyrku, nad morzem, a nawet u dentysty! Spotykają go różne przygody, które poszerzają zakres wiadomości dziecka o otaczającej je rzeczywistości.
Zalety czytania bajek są powszechnie znane: ćwiczą koncentrację, angażują i rozwijają pamięć słuchową, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają zasób słownictwa biernego i czynnego. „Przygody Języczka – Podróżniczka” są czymś więcej: są zbiorem ćwiczeń logopedycznych dla dzieci od pierwszego roku życia.
Zastanawiasz się, czy faktycznie z tak małym dzieckiem można wykonywać ćwiczenia logopedyczne? Można: Maria Bryła i Aneta Muszyńska stworzyły prostą formę ćwiczeń logopedycznych i ogólnorozwojowych (z naciskiem na „logopedycznych”), opartych na opowiadaniach tematycznych, zawierających onomatopeje oraz ćwiczenia narządów artykulacyjnych. Taka forma pozwala dziecku na aktywne uczestnictwo w czytanym przez dorosłego opowiadaniu: kląska, liczy ząbki, chrapie, śmieje się, naśladuje odgłosy zjawisk i zwierząt, oddycha w prawidłowy sposób. Dzięki kreacji głównego bohatera język dziecka wchodzi w rolę Języczka – Podróżniczka. Każde opowiadanie uzupełnione jest ćwiczeniami logopedycznymi: ćwiczeniami języka, warg, dźwiękonaśladowczymi. Każda historyjka jest zilustrowana, co można wykorzystać do czynnego angażowania słownictwa dziecka: teraz Ty opowiedz, co widzisz na obrazku. Ćwiczenia ogólnorozwojowe to ćwiczenia grafomotoryczne (pokoloruj), wykorzystujące funkcje wzrokowe (znajdź różnice), wzrokowo-manualne (ułóż tak samo), ćwiczące kategoryzacje czy logiczne myślenie.
Zaletą jest pogrupowanie opowiadań według etapów rozwoju mowy dziecka oraz zasobu wykorzystywanych i wymawianych poprawnie głosek. Wskazanie grupy wiekowej jest spójne z poziomem trudności dołączonych zadań: dla dzieci od pierwszego roku życia (ogólnorozwojowe, naśladownictwo, onomatopeje i wyrażenia dźwiękonaśladowcze), od trzeciego (głoski k, g, h oraz szereg ciszący), od czwartego (głoski syczące) i od szóstego roku życia (głoski szumiące oraz r).
Czy tylko dla logopedów? NIE! Polecam wszystkim rodzicom, którzy są zainteresowani prawidłowym rozwojem mowy swoich Maluchów, ćwiczeniem poprawnej wymowy głosek oraz gimnastyką buzi i języka. A logopedom, nauczycielom przedszkoli i klas początkowych, a także pedagogom i terapeutom polecam wykorzystać w pracy zawodowej! Zapewniam, że Języczek – Podróżniczek urozmaici niejedne zajęcia: i grupowe, i indywidualne!
Polecam,
Logotorpeda!
Książkę możesz nabyć u wydawcy, w Oficynie Wydawniczej Impuls.
Źródło ilustracji: Oficyna Wydawnicza Impuls.
Wybierając pomoce w sklepach internetowych zastanawiałam się nad tą pozycją. Już nie mam wątpliwości 🙂
Czy ta książka jest tylko dla małych dzieci czy 5 latek też będzie chętnie ją czytał z mamą?