Testy i recenzje

O Języczku – Podróżniczku

Trafiła w moje ręce publikacja „Przygody Języczka – Podróżniczka”. Właściwie to żałuję, że trafiła dopiero teraz.
Języczek – Podróżniczek jest przesympatycznym bohaterem, który przebywa w miejscach znanych dzieciom – na łące, w supermarkecie, w cyrku, nad morzem, a nawet u dentysty! Spotykają go różne przygody, które poszerzają zakres wiadomości dziecka o otaczającej je rzeczywistości.
Zalety czytania bajek są powszechnie znane: ćwiczą koncentrację, angażują i rozwijają pamięć słuchową, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają zasób słownictwa biernego i czynnego. „Przygody Języczka – Podróżniczka” są czymś więcej: są zbiorem ćwiczeń logopedycznych dla dzieci od pierwszego roku życia.

języczek 2

Zastanawiasz się, czy faktycznie z tak małym dzieckiem można wykonywać ćwiczenia logopedyczne? Można: Maria Bryła i Aneta Muszyńska stworzyły prostą formę ćwiczeń logopedycznych i ogólnorozwojowych (z naciskiem na „logopedycznych”), opartych na opowiadaniach tematycznych, zawierających onomatopeje oraz ćwiczenia narządów artykulacyjnych. Taka forma pozwala dziecku na aktywne uczestnictwo w czytanym przez dorosłego opowiadaniu: kląska, liczy ząbki, chrapie, śmieje się, naśladuje odgłosy zjawisk i zwierząt, oddycha w prawidłowy sposób. Dzięki kreacji głównego bohatera język dziecka wchodzi w rolę Języczka – Podróżniczka. Każde opowiadanie uzupełnione jest ćwiczeniami logopedycznymi: ćwiczeniami języka, warg, dźwiękonaśladowczymi. Każda historyjka jest zilustrowana, co można wykorzystać do czynnego angażowania słownictwa dziecka: teraz Ty opowiedz, co widzisz na obrazku. Ćwiczenia ogólnorozwojowe to ćwiczenia grafomotoryczne (pokoloruj), wykorzystujące funkcje wzrokowe (znajdź różnice), wzrokowo-manualne (ułóż tak samo), ćwiczące kategoryzacje czy logiczne myślenie.
Zaletą jest pogrupowanie opowiadań według etapów rozwoju mowy dziecka oraz zasobu wykorzystywanych i wymawianych poprawnie głosek. Wskazanie grupy wiekowej jest spójne z poziomem trudności dołączonych zadań: dla dzieci od pierwszego roku życia (ogólnorozwojowe, naśladownictwo, onomatopeje i wyrażenia dźwiękonaśladowcze), od trzeciego (głoski k, g, h oraz szereg ciszący), od czwartego (głoski syczące) i od szóstego roku życia (głoski szumiące oraz r).

języczek

Czy tylko dla logopedów? NIE! Polecam wszystkim rodzicom, którzy są zainteresowani prawidłowym rozwojem mowy swoich Maluchów, ćwiczeniem poprawnej wymowy głosek oraz gimnastyką buzi i języka. A logopedom, nauczycielom przedszkoli i klas początkowych, a także pedagogom i terapeutom polecam wykorzystać w pracy zawodowej! Zapewniam, że Języczek – Podróżniczek urozmaici niejedne zajęcia: i grupowe, i indywidualne!

Polecam,
Logotorpeda!

Książkę możesz nabyć u wydawcy, w Oficynie Wydawniczej Impuls.

Źródło ilustracji: Oficyna Wydawnicza Impuls.

2 komentarze

Zostaw Odpowiedź