Od niedawna można bezpłatnie logować się do Encyklopedii Logopedii – miejsca w Internecie, w którym można znaleźć naukowe wyjaśnienia wszystkich terminów związanych bezpośrednio i pośrednio z szeroką dziedziną, jaką jest logopedia.
Platforma została stworzona jako inicjatywa wydawnictwa Komlogo. Przy uzupełnianiu listy haseł udział brali najwybitniejsi naukowcy i praktycy polskiej logopedii. Jest to narzędzie, które może służyć edukacji i doskonaleniu wiedzy studentów, logopedów, ale także może być wykorzystywane w placówkach edukacyjnych i terapeutycznych podczas prowadzenia diagnozy i terapii.
Hasła opracowane są rzeczowo, konkretnie, zawierają najważniejsze informacje oraz posiadają odnośniki do haseł o zbliżonej tematyce. Podana jest również bibliografia, do której warto sięgnąć podczas poszerzania wiedzy.
Autorzy encyklopedii spróbowali także rozwiązać problem, jaki funkcjonuje w terminologii logopedycznej: obserwuje się tendencję do tworzenia nowych nazw określających zjawiska nazwane już wcześniej. Powoduje to chaos terminologiczny, kłopoty w formułowaniu diagnoz a także w ich odczycie. Być może skorzystanie z Encyklopedii Logopedii pomoże ten chaos okiełznać, szczególnie, że autorzy kierowali się normami wytyczonymi przez ogólnoświatowe klasyfikacje medyczne.
Co znajdę w Encyklopedii Logopedii?
Zasób haseł jest niezwykle obszerny. Swoje wyjaśnienia posiadają tu terminy z zakresu wad wymowy, uwzględnione zostały szeroko różnicowane wadliwe realizacji głosek (seplenienia lub rerania); wyjaśnione zostały terminy związane z neurologopedią, surdologopedią, terapią jąkania. Znajdują się tu także wyjaśnienia haseł powiązanych z fonetyką (wraz z demonstracją przykładowych zapisów), językoznawstwem, anatomią, ortodoncją (wady zgryzu), psychologią czy oligofrenopedagogiką. Są wyjaśnione nazwy niektórych metod i sposobów prowadzenia terapii.
Encyklopedia, oprócz haseł, zawiera materiały do pobrania: karty wywiadu, kartę badania logopedycznego czy kartę badania słuchu fonemowego. Na stronie zamieszczone są także podstawowe informacje dotyczące metod wywoływania głosek wraz z przykładowymi ćwiczeniami instruktażowymi, pomocnymi podczas prowadzenia terapii.
Logotorpeda rekomenduje Encyklopedię Logopedii!
Zostaw Odpowiedź