Książki Państwa Szwajkowskich są znane wśród – przede wszystkim – rodziców. Ogromną popularnością cieszy się książka, która już ma swoją recenzję na Logotorpedzie – „Wierszyki ćwiczące języki”. Jak wobec tego sukcesu wypadnie „Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach”?
Po takim sukcesie, jakim były „Wierszyki ćwiczące języki”, ale także „Pajdohistoryjki…” czy wielkoformatowe wierszowane „Co po czym?”, rosną oczekiwania wobec „Stu wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach”. Zbiór wierszyków jest kolejną publikacją wydawnictwa Wilga. Poprzednia część, „Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy”, przeznaczona jest dla dzieci w różnym wieku, ćwiczących nie tylko artykulację, ale – i na to trzeba zwrócić uwagę – przede wszystkim rozwijających swoją mowę, zasób słownictwa czynnego i biernego, poczucie rytmu, rymu. „Sto wierszyków nowych…” opiera się bowiem na onomatopejach, wyrażeniach dźwiękonaśladowczych, przez co rozbudza nawet w najmniejszych dzieciach umiejętność powtarzania dźwięków, ich sekwencji czy prostych słów.
Dlaczego głoski w trudnych zestawieniach?
Wyobraź sobie, że aż 30% dzieci uczestniczących w badaniach przesiewowych we wrześniu 2016 roku miało problem z realizacją grup spółgłoskowych: były one znacznie upraszczane, głoski nie były wyraźnie artykułowane, często zamieniane lub opuszczane. Szwajkowscy wychodzą naprzeciw temu problemowi, przekazując do rąk rodziców i terapeutów proste wierszyki ćwiczące realizację grup spółgłoskowych. Tytuł „Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach”, nieprzypadkowo kojarzy się z łamańcami językowymi; całość każdego wiersza zbudowana jest w oparciu o konkretną grupę spółgłoskową. Kompozycja wierszyków jest zmyślna, materiał wyrazowy wyselekcjonowany, a równy rytm i parzyste rymy sprawiają, że teksty wpadają w ucho. Proste rymowanki – to jest to, co dzieci lubią najbardziej!
Czy moje dziecko poradzi sobie z tym wierszykiem i głoskami w trudnych zestawieniach?
A dlaczego nie? Zobacz, jak wygląda tekst.
Najpierw rytmiczne powtórzenia sylab ze zbitką spółgłoskową. Do tego kilka rymów zawierających opis sytuacji. Na końcu śmieszne zakończenie, żartobliwa puenta, dowcip. Uśmiech na twarzy dziecka gwarantowany.
Jak pracować z wierszykiem?
Zastanów się, z którymi głoskami Twoje dziecko sobie nie radzi; wybierz teksty z tymi, które sprawiają trudność. Warto przeczytać także inne wierszyki – pamiętaj, że czytanie dziecku stymuluje jego rozwój, kształtuje umiejętności, doskonali percepcję słuchową i koncentrację uwagi, a poza tym rozwija sferę emocji.
Powoli, wyraźnie przeczytaj wybrany wierszyk. Możesz zrobić to dwukrotnie, aby mieć pewność, że dziecko uważnie wysłuchało. Następnie poproś o wyjaśnienie trudnych słów, zbudowanie definicji wyrazów, odpowiedzi na pytania do tekstu.
Rozpocznij ćwiczenia powtarzania: poproś dziecko o powtórzenie: najpierw powoli, jedną początkową sylabę lub zbitkę głoskową; później, powoli, dwie. Słuchaj swojego dziecka – jeśli swobodnie wymawia trudne zestawienie głosek, możesz poprosić o powtórzenie całego wersu; jeśli nie – powtarzajcie powoli, w swoim tempie, pojedynczo. Poproś dziecko, aby, w zależności od jego predyspozycji, powtarzało po Tobie kolejne wersy.
Jeśli dziecko potrafi samodzielnie czytać – pozwól mu!
Wyszło super? Nie traćcie czasu, przeczytajcie kolejne wierszyki!
Logotorpeda
ROZWIĄZANIE KONKURSU!!!!!!!!!!!!
Dziękujemy wszystkim, którzy wysłali swoje zgłoszenia do konkursu. Było ich ponad 70!
Uznaliśmy za poprawne wszystkie te tytuły, które wspólnie napisali Elżbieta i Witold Szwajkowscy.
Trzy osoby, które najszybciej podały poprawne odpowiedzi i w swoich mailach zapisały wymagane przez nas 32 tytuły książek, zostały już poinformowane o zwycięstwie.
Gratulujemy: Paulinie („Co po czym?”), Katarzynie („Wierszyki ćwiczące języki”) i Annie („Logopedyczne opozycje głoskowe”)!
UWAGA – KONKURS!
WYGRAJ JEDNĄ Z WCZEŚNIEJSZYCH PUBLIKACJI ELŻBIETY I WITOLDA SZWAJKOWSKICH.
Napisz do nas email, w którym wymienisz jak najwięcej poprawnie brzmiących tytułów książek autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Trzy osoby, które przyślą maile z największą ilością poprawnych odpowiedzi do 11.11.2016 roku do godziny 23.59 zostaną nagrodzone. W przypadku takiej samej liczby tytułów będzie brane pod uwagę pierwszeństwo przesłania maila. Czekamy na Wasze maile: logotorpeda@logotorpeda.com. Wyniki poznacie 13.11.2016 roku po godzinie 9.00. Zwycięzców poinformujemy mailowo.
Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją regulaminu konkursu.
Regulamin konkursu: konkurs-regulamin
Powodzenia!
Zostaw Odpowiedź