Testy i recenzje

Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci

Znasz?
Pięknie wydany zbiór wierszyków: okładka fantastycznie leży w dłoni, strony są przyjemne w dotyku, a kolorowe ilustracje cieszą oczy.
Wierszyki?
Wywołują uśmiech na twarzach dzieci, są zabawne, czasem przewrotne. Żartobliwe, niejednokrotnie z puentą i morałem, ale za każdym razem z uśmiechem!

Czy dzieci lubią? Uwielbiają!
Autorzy, czyli Marta Galewska-Kustra oraz Elżbieta i Witold Szwajkowscy, podzielili książkę na trzy części: pierwsza dla dzieci od czwartego roku życia, druga dla dzieci od piątego roku życia, i wreszcie trzecia – wierszyki dla chojraków. Taki podział ma swoje uzasadnienie w rozwoju mowy dziecka oraz w kolejności pojawiania się głosek w jego systemie językowym.

Konstrukcja książki i kolejność wierszy oddaje naturalny sposób nabywania głosek przez dziecko. Nie przez przypadek rymowanki mają swój własny, unikalny układ, a każda z nich stworzona jest z wyrazów nasyconych dominującą głoską w następującej kolejności: P, PI, B, BI, M, MI, F, FI, W, WI, T, D, N, NI, Ś, Ź, Ć, DŹ, L, LI, K, KI, G, GI, H, HI.

Warto zauważyć, że jako ostatnie z działu rymowanek dla dzieci od czwartego roku życia to rymowanki obfitujące w wyrazy z głoskami S, Z, C, DZ.

Niezwykle istotny – z punktu widzenia logopedy – jest fakt, że nawet dziecko z wadami wymowy (np. seplenienie, rotacyzm) nie będzie miało problemów z powtórzeniem, odczytaniem lub dokończeniem wersu.

Dlaczego? Rymowanki są tak skonstruowane, że w pierwszym rozdziale nie pojawiają się słowa z trudnymi głoskami: SZ, Ż, CZ, DŻ, R; brak tam trudnych wyrazów ze zbitkami spółgłoskowymi; co więcej, w takim przedziale wiekowym nawet głoski syczące mogą sprawiać trudność, wobec czego i one są pomijane w rymowankach dla najmłodszych (za wyjątkiem kilku ostatnich wierszyków). Sprawdź sam, oto jeden z przykładowych wierszyków doskonalących wymowę głoski B.

zdjęcie 1

Przykład:
Antek, 5 lat, ma problemy z pionizacją języka, dopiero ćwiczy wymowę głoski L, a do tego nie różnicuje głosek szumiących i syczących, zniekształca także głoskę R. Pierwszy rozdział wierszyków może spokojnie czytać z rodzicami, ponieważ nie będzie się złościł, gdy jakiś wyraz nie będzie brzmiał tak, jak powinien. Dla jego trudności dedykowany jest wierszyk „Lody”, w którym nie tylko utrwali prawidłowo głoskę w sylabach, ale także w różnych pozycjach w wyrazach.
Siostra Antka, Zosia, ma 4 lata i zniekształca głoski syczące wkładając język między zęby. Ze swoim logopedą utrwala prawidłowe brzmienie głoski S w sylabach. Dla niej idealny będzie wierszyk „Osa koło nosa”, gdzie czytając razem z mamą, będzie powtarzała sylaby z ćwiczoną głoską.

Podobnie sprawa ma się z kolejnym rozdziałem – od piątego roku życia – poziom trudności jest dostosowany do umiejętności dziecka w tym wieku: na starcie ćwiczymy głoski SZ, Ż, CZ, DŻ, pojawiają się wiersze zadedykowane różnicowaniu dźwięcznych i bezdźwięcznych głosek szumiących, tu jest także miejsce na trening wymowy głoski R, jej różnicowanie z głoską L. Są wreszcie łamańce językowe, które rzeczywiście wyćwiczą język – nie tylko Twojego dziecka, ale Twój także!

Rymowanki mają jeszcze kilka zalet. Kształtują uwagę słuchową. Do większości tekstów przygotowane jest pytanie z zakresu rozumienia tekstu lub dotyczące wiedzy dziecka, dzięki czemu można nawiązać piękną rozmowę o wierszyku. Niejednokrotnie wybrane są także słowa-klucze, które pięknie zilustrowane, warto powtórzyć dla pięknej wymowy. No i ostatnia sprawa – ta książeczka będzie doskonałą pomocą, która pozwoli samodzielnie wychwycić problem z wymową dziecka. Pomaga w tym specjalna adnotacja „Zwróć uwagę”, obecna przy każdym wierszyku.

Wierszyki ćwiczące języki zadedykowane są przede wszystkim dla Rodziców troszczących się o prawidłowy rozwój swoich dzieci, a także dla nauczycieli w przedszkolach i szkołach. Takim wierszykiem można rozpocząć lub zakończyć dzień. Można wykorzystać do ćwiczeń pamięciowych, artykulacyjnych, ćwiczeń rozumienia. Można powiązać go tematycznie z zajęciami plastycznymi, ruchowymi. Można też – po prostu – przeczytać razem z dzieckiem i świetnie się bawić!

Polecam,
Logotorpeda
PS: Moje ulubione wierszyki z książki „Wierszyki ćwiczące języki” pochodzą oczywiście z działu „Dla chojraków” 😉

zdj2

PS2: Na Facebooku do czwartku, 17 września, trwa konkurs, w którym można wygrać jedną z książek Państwa Szwajkowskich „Rymowane opisywanki”. Weź udział i KLIKNIJ TUTAJ!!! 🙂

Zostaw Odpowiedź