Testy i recenzje

Zapamiętaj kształt literki… „Mnemoliterki”!

„Mnemoliterki” Joanny Skibskiej to ćwiczenia do wprowadzania i utrwalania liter podobnych pod względem kształtu z wykorzystaniem mnemotechnik, czyli sposobu zapamiętywania kształtów.
Jest to zbiór ćwiczeń, którego celem jest utrwalanie czytania i pisania liter podobnych do siebie: a – o, m – n – u – w, l- ł – t, b – d – g – p.
Dzieci, które dopiero poznają litery, często mylą te, które są do siebie podobne i zastanawiają się: z której strony brzuszek, z której laseczka…? czy napisać ją w górę, czy w dół…? kreseczka na górze, a może po skosie?

Ćwiczenia zebrane są w formie kart pracy. Zawierają one wzór wielkich i małych liter oraz zakładki, czyli inaczej alfabet skojarzeniowy – obrazki, które swoim kształtem kojarzą się z daną literą, np. A przedstawione jest jako drabina, O – jak jajko, U – jak uśmiech na buzi. Takie graficzne przedstawienie wykorzystuje skojarzenia z cechami charakterystycznymi, co znacznie ułatwia zapamiętanie kształtu litery, a tym samym ogranicza występowanie pomyłek w zapisie.

IMAG0613

Na co wpływają takie ćwiczenia?

Karty pracy, poza najważniejszym celem, jakim jest efektywna nauka kształtu liter, wykorzystują także inne funkcje:

  1. Utrwalają kształt litery poprzez wykorzystanie ćwiczeń grafomotorycznych: zarówno ćwiczeń kierunku ruchu ołówka, jak i ćwiczeń pisania samej litery;
  2. Kształtują słuch fonemowy;
  3. Doskonalą analizę i syntezę wyrazów, zarówno słuchową, jak wzrokową;
  4. Doskonalą różnicowanie pojęć: głoska – sylaba – wyraz;
  5. Wykorzystują umiejętność czytania ze zrozumieniem;
  6. Akcentują różnice między małymi i dużymi literami, a także między pismem drukowanym i pisanym;
  7. Stymulują funkcje wzrokowe.
    IMAG0615

Dla kogo takie ćwiczenia?

Dla wszystkich dzieci, które dopiero zaczynają czytać i pisać, a więc dla wszystkich w zerówkach oraz w pierwszych klasach! Dodatkowo Mnemoliterki będą przydatne dzieciom starszym, które mają trudności w uczeniu się czytania i pisania, narażonych na dysleksję, dzieci z zaburzeniami percepcji wzrokowej oraz innymi deficytami.

Przykład:

Krzysiu jest sześciolatkiem w pierwszej klasie. Uczy się czytać i pisać. Podczas pisania myli małe litery: d i b. Dla Krzysia odpowiednie będą karty pracy z literami p i b, aby chłopiec mógł skojarzyć literę z obrazkiem z alfabetu, odpowiednio utrwalić pisownię wykorzystując ćwiczenia grafomotoryczne, a następnie sprawdzić swoje umiejętności w ćwiczeniach angażujących umiejętność czytania.

„Mnemoliterki” to ćwiczenia przydatne podczas stawiania kolejnych kroków w nauce czytania i pisania!
Zobacz fragment książki na stronie Oficyny Wydawniczej „Impuls”!

Logotorpeda

Konkurs!!!
Czy Twoje dziecko już pisze i czyta? Czy ma problem z rozróżnianiem liter ze względu na ich kształt? Jeśli tak, weź udział w konkursie na Facebooku Logotorpedy! Do wygrania aż trzy egzemplarze „Mnemoliterek”! Kliknij i
sprawdź!

IMAG0612

2 komentarze

  • Witam,

    Jestem nauczycielem i logopedą w klasach 0-III.
    Poszukuję publikacji wspomagających naukę czytania dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce (np. dysleksja, opóźnienie rozwoju)
    Bardzo proszę o kontakt na maila. Chętnie kupię taką pomoc do szkoły.

    Pozdrawiam
    Beata

    • Pani Beato,
      Ta pomoc ułatwi różnicowanie liter pod względem kształtu. Do jej zakupu zapraszamy na stronę wydawnictwa Impuls. Pozdrawiam! 🙂

Zostaw Odpowiedź