Strefa Rodzica

Jak długo trwa terapia logopedyczna?

Rodzice, podczas pierwszego spotkania z logopedą, pytają o czas trwania terapii logopedycznej.

Czasami wystarczy dziecku pokazać, w jaki sposób trzeba ułożyć język podczas wymowy głoski SZ, a ono migiem wprowadza nowe zasady do swojego mówienia; innym razem ćwiczenia logopedyczne, choć regularne, trwają wiele miesięcy, ze względu na całościowe zaburzenia rozwojowe malucha. Dzieci są różne, a każde może mieć innego rodzaju kłopoty z komunikacją lub wymową. Oto czynniki, które wpływają na długość trwania terapii logopedycznej:

 1. Wiek dziecka
  Im dziecko starsze, tym bardziej utrwalone ma niewłaściwe nawyki. Sprawdza się tu zasada: im szybciej zareagujesz na niewłaściwy rozwój mowy lub im szybciej dostrzeżesz wady wymowy, tym lepiej!
  Sprawdź: Kiedy do logopedy?
 2. Postępowanie zgodnie z planem terapii
  Logopeda, który wykonuje diagnozę logopedyczną, powinien przedstawić Ci plan terapii, zgodnie z którym przebiegać będą Wasze spotkania, a któremu będą podporządkowane wykonywane ćwiczenia. Dobry plan, dostosowany do potrzeb i możliwości dziecka, jest kluczem, który sprawi, że terapia będzie logiczna i harmonijna. Nie wstydź się poprosić o plan terapii lub o omówienie jego celowości!
  Sprawdź: Jak przebiega praca nad wymową dziecka?
 3. Spotkania z logopedą
  Jeśli uważasz, że jedno spotkanie w miesiącu wystarczy, aby Twoje dziecko zaczęło ładnie mówić, to jesteś w błędzie. Takie spotkania mają jedynie charakter konsultacji i demonstracji ćwiczeń do wykonywania w domu. Częstsze spotkania dają rodzicowi możliwość obserwacji rozwoju mowy dziecka oraz przenoszenie ich na grunt domowy. Logopeda może lepiej zweryfikować postępy, wykonać więcej ćwiczeń podczas zajęć oraz nadzorować pracę wykonywaną w domu. Dzięki temu efekty pracy będą szybciej widoczne.
 4. Czas trwania jednorazowych zajęć
  Zadziwiające są spotkania z logopedą, które trwają piętnaście minut lub mniej. W takim czasie niewiele można zrobić, co najwyżej pobieżnie ocenić postęp dziecka i przekazać zadanie domowe. Ważne, aby podczas takich zajęć znalazła się nie tylko weryfikacja poczynionych postępów, ale także ćwiczenia zgodne z planem terapii, demonstrowane rodzicowi i dziecku. Po każdych zajęciach warto omówić z logopedą cel i skutek wykonywanych zadań oraz uzyskać informacje na temat zadania domowego.
 5. Konsekwentna praca w domu
  Terapia wad wymowy lub wspieranie rozwoju mowy to tak właściwie praca nad nowymi nawykami. Istotne jest, aby każdego dnia znaleźć czas na ćwiczenia lub zabawę o charakterze logopedycznym.
  Sprawdź: Jak motywować dziecko do ćwiczeń logopedycznych?
  Sprawdź: Rodzic zmotywowany!5 sposobów na konsekwentne wykonywanie ćwiczeń logopedycznych z dzieckiem.

Kiedy zauważysz, że dziecko komunikuje się swobodnie, a plan terapii logopedycznej został zrealizowany z sukcesem, możesz zakończyć terapię logopedyczną. Pamiętaj, że czas trwania terapii jest indywidualny i zależy od możliwości dziecka!

Logotorpeda

ilustracje: www.Pixabay.pl

Zostaw Odpowiedź