O tym, jak wzmacniać koncentrację, można przeczytać tutaj: 7 sposobów wspomagania koncentracji u dziecka. Tym razem prezentujemy konkretne ćwiczenia, które możesz zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd i zaproponować swojemu dziecku podczas wspólnej zabawy lub w czasie wolnym (w czasie podróży, brzydkiej pogody).
1.Układanki z klocków
Przygotuj dwa komplety klocków w różnych kolorach. Jeden komplet będzie Twój, drugi dziecka. Ułóż wzór z tych klocków: może być to jakiś kształt (dom, rakieta) lub po prostu kolorowy kwadrat lub prostokąt. Poproś dziecko, aby ułożyło dokładnie taki sam wzór. Później wspólnie sprawdźcie, czy wszystkie elementy są dokładnie takie same.
2. Trudne puzzle
Twoje dziecko świetnie radzi sobie z układaniem puzzli? Przygotuj coś trudniejszego, czyli obrazek rozcięty tak, my rozcięliśmy logo Logotorpedy. Im więcej kawałków przygotujesz, tym zadanie będzie trudniejsze. Jeśli chcesz, możesz sięgnąć po czarno-białe obrazki (np. wzory tradycyjnych kolorowanek) i zrobić puzzle w wersji czarno-białej.
3. Ćwiczenia pamięci:
To zadanie możesz wykonać w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Polega na wykonywaniu poleceń złożonych, a więc takich, które składają się z co najmniej dwóch elementów. Podczas zakupów w markecie możesz powiedzieć: najpierw weź dwie cebule, a potem jedną sałatę. W pokoju możesz powiedzieć : połóż ołówek na stole, a misia na dywanie. Ołówek włóż do kubka, autko połóż na dywanie a kredki weź do ręki. Także w spontanicznej zabawie możesz przemycić takie polecenie: pan jedzie autem, a kot siedzi w domu. Czerwone auto jedzie do garażu, zielone do domu, a niebieskie parkuje pod drzewem.
4. Korzystaj z gier pamięciowych:
Dzieciaki uwielbiają grę w memory! Poszukiwanie takich samych obrazków spośród wielu, ukrytych, dostarcza nie tylko wiele emocji, ale angażuje pamięć, koncentrację i uczy zdrowej rywalizacji. Wystarczy zabrać talię kart do walizki lub kupić w pobliskim kiosku.
5. Wykorzystaj zabawy sensoryczne (angażujące zmysły)
Jesteś na plaży? Szukajcie w piasku muszelek, kamyków… Jeśli nie jesteś na plaży, wystarczy Ci miska pełna piasku, w której ukryjesz skarby (guziki, suchy makaron, kamyczki). Możesz wymieszać różne drobne skarby i poprosić dziecko, aby je uporządkowało, oddzielając guziki od kamyków.
6. Sięgnij do swojego dzieciństwa… i zainspiruj się
Być może nie pamiętasz, ale zabawy z Twojego dzieciństwa były tym, co możesz wykorzystać ze swoim dzieckiem: zapamiętywanie wyliczanek i humorystycznych rymowanek, zabawa w bierki, budowanie domków z kart, gra w gumę czy w klasy… Angażują mechanizmy, które odpowiadają za rozwój dziecka, a jednocześnie dadzą wiele radości i Tobie, i dziecku.
Lubię wakacje! <3
Logotorpeda
Przeczytaj również:
Gra na instrumentach i jej wpływ na mowę
Zostaw Odpowiedź