Terapia wad wymowy

Różnicujemy głoski szumiące i syczące | Wersja walentynkowa

Na czym polega różnicowanie głosek syczących i szumiących? To przede wszystkim bardzo ważny etap w ćwiczeniu seplenienia. Nie wystarczy, że Twoje dziecko potrafi pięknie powiedzieć szafa albo niebieski.

Cała rzecz polega na tym, że kiedy trzeba powiedzieć niebieska szafa, w efekcie Twoje dziecko mówi: „niebieszka szafa” lub „niebieska safa”. Zgodzisz się z tym? To, że dzieci tak mówią, czyli generalizują umiejętność wymówienia danej głoski na inne, zdarza się często. Przyczyn może być kilka: mało sprawne narządy artykulacyjne (sprawdź: gimnastyka języka), problemy ze słuchowym różnicowaniem tych głosek (sprawdź: słuch fonemowy), niski poziom koncentracji lub przeciwnie – hiperpoprawność dziecka w ładnym mówieniu. Receptą na wszystkie te przyczyny są ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia!

Jak ćwiczyć różnicowanie głosek?
Przygotuj sobie zbiór sylab i wyrazów, które będą Ci potrzebne w ćwiczeniach domowych. Określ, że w danym dniu ćwiczysz różnicowanie głosek S i SZ.
1. Sylaby
Przygotuj karteczki z sylabami, klej i kartkę papieru. Wrzuć sylaby z głoskami S i SZ do miseczki. Dziecko losuje sylabę i odczytuje ją, lub – jeśli nie potrafi, powtarza po Tobie. Następnie przykleja sylaby w odpowiedniej części kartki, dokonując kategoryzacji. Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu narządów artykulacyjnych podczas wymowy ćwiczonych głosek!
2. Wyrazy
Potrzebujesz zbioru obrazków zawierających w nazwach głoski S i SZ; podczas ćwiczeń ze starszymi dziećmi wystarczy Ci lista wyrazowa. Jeśli brakuje Ci inspiracji, sięgnij po materiały Logotorpedy: różnicowanie S -SZ. Podobnie jak we wcześniejszym ćwiczeniu, dziecko poprawnie nazywa obrazek i określa, jaką głoskę w nim słyszy, porządkując je zgodnie ze schematem S – SZ.
3. Związki wyrazowe i zdania
Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie obrazków z poprzedniego ćwiczenia, aby budować (wymyślać) zdania z tymi słowami. Możecie wybierać dwa obrazki (każdy z innej kategorii) i nazywać je płynnie; możecie wybrać ulubioną maskotkę, która będzie lubiła/zjadała/kupowała to, co jest na obrazku.

Materiały walentynkowe

Jeśli ćwiczysz ze swoim dzieckiem różnicowanie głosek syczących i szumiących, czyli S – SZ, Z – Ż, C – CZ, DZ – DŻ, nie możesz w najbliższym czasie nie wykorzystać tematu walentynek! Z tej okazji możesz pobrać kartę pracy z imionami oraz walentynkową listę wyrazową, którą możesz dostosować indywidualnie do potrzeb Twojego dziecka.
1. Ptaszek – listonosz
Ptaszek jest doręczycielem walentynek. Powtarzaj lub odczytaj imiona osób, które dostały walentynkę. Jeśli dziecko bez problemu powtarza imiona, budujcie zdania, na przykład:
Ptaszek leci do Łukasza. Ptaszek leci do Zuzanny.
Możesz także podnieść poziom trudności i użyć trudnego słowa listonosz: Ptaszek – listonosz leci do Przemka.

2. Indywidualna lista wyrazowa
Wydrukuj listę, którą możesz indywidualnie dopasować do potrzeb swojego dziecka. Możesz zapisać na niej słowa, które sprawiają trudność. Listę możesz powiesić na lodówce i korzystać z niej w każdej wolnej chwili, zachęcając dziecko do powtarzania lub odczytywania słów.

 

Skorzystasz z materiałów?
Sięgnij także po:
Różnicowane Z – Ż
Różnicowanie C – CZ

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź