Na czym polega różnicowanie głosek syczących i szumiących? To przede wszystkim bardzo ważny etap w ćwiczeniu seplenienia. Nie wystarczy, że Twoje dziecko potrafi pięknie powiedzieć szafa albo niebieski.
Cała rzecz polega na tym, że kiedy trzeba powiedzieć niebieska szafa, w efekcie Twoje dziecko mówi: “niebieszka szafa” lub “niebieska safa”. Zgodzisz się z tym? To, że dzieci tak mówią, czyli generalizują umiejętność wymówienia danej głoski na inne, zdarza się często. Przyczyn może być kilka: mało sprawne narządy artykulacyjne (sprawdź: gimnastyka języka), problemy ze słuchowym różnicowaniem tych głosek (sprawdź: słuch fonemowy), niski poziom koncentracji lub przeciwnie – hiperpoprawność dziecka w ładnym mówieniu. Receptą na wszystkie te przyczyny są ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia!
Jak ćwiczyć różnicowanie głosek?
Przygotuj sobie zbiór sylab i wyrazów, które będą Ci potrzebne w ćwiczeniach domowych. Określ, że w danym dniu ćwiczysz różnicowanie głosek S i SZ.
1. Sylaby
Przygotuj karteczki z sylabami, klej i kartkę papieru. Wrzuć sylaby z głoskami S i SZ do miseczki. Dziecko losuje sylabę i odczytuje ją, lub – jeśli nie potrafi, powtarza po Tobie. Następnie przykleja sylaby w odpowiedniej części kartki, dokonując kategoryzacji. Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu narządów artykulacyjnych podczas wymowy ćwiczonych głosek!
2. Wyrazy
Potrzebujesz zbioru obrazków zawierających w nazwach głoski S i SZ; podczas ćwiczeń ze starszymi dziećmi wystarczy Ci lista wyrazowa. Jeśli brakuje Ci inspiracji, sięgnij po materiały Logotorpedy: różnicowanie S -SZ. Podobnie jak we wcześniejszym ćwiczeniu, dziecko poprawnie nazywa obrazek i określa, jaką głoskę w nim słyszy, porządkując je zgodnie ze schematem S – SZ.
3. Związki wyrazowe i zdania
Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie obrazków z poprzedniego ćwiczenia, aby budować (wymyślać) zdania z tymi słowami. Możecie wybierać dwa obrazki (każdy z innej kategorii) i nazywać je płynnie; możecie wybrać ulubioną maskotkę, która będzie lubiła/zjadała/kupowała to, co jest na obrazku.
Materiały walentynkowe
Jeśli ćwiczysz ze swoim dzieckiem różnicowanie głosek syczących i szumiących, czyli S – SZ, Z – Ż, C – CZ, DZ – DŻ, nie możesz w najbliższym czasie nie wykorzystać tematu walentynek! Z tej okazji możesz pobrać kartę pracy z imionami oraz walentynkową listę wyrazową, którą możesz dostosować indywidualnie do potrzeb Twojego dziecka.
1. Ptaszek – listonosz
Ptaszek jest doręczycielem walentynek. Powtarzaj lub odczytaj imiona osób, które dostały walentynkę. Jeśli dziecko bez problemu powtarza imiona, budujcie zdania, na przykład:
Ptaszek leci do Łukasza. Ptaszek leci do Zuzanny.
Możesz także podnieść poziom trudności i użyć trudnego słowa listonosz: Ptaszek – listonosz leci do Przemka.
Walentynki - Imiona
2. Indywidualna lista wyrazowa
Wydrukuj listę, którą możesz indywidualnie dopasować do potrzeb swojego dziecka. Możesz zapisać na niej słowa, które sprawiają trudność. Listę możesz powiesić na lodówce i korzystać z niej w każdej wolnej chwili, zachęcając dziecko do powtarzania lub odczytywania słów.
Walentynki - lista wyrazowa
Skorzystasz z materiałów?
Sięgnij także po:
Różnicowane Z – Ż
Różnicowanie C – CZ
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź