Terapia wad wymowy

Co zrobić, gdy moje dziecko nie wymawia SZ?

Moja pięcioletnia córka nie mówi głoski SZ. Zastępuje ją w wypowiedziach głoską S, mówi: syska (szyszka), selki (szelki) i kos (kosz). W Internecie przeczytałam, że powinnam zwrócić uwagę na uciekający język. Nie wydaje mi się jednak, żeby język uciekał z buzi. Czy jest jakiś zbiór ćwiczeń, które mogłabym wykonywać z moim dzieckiem?

Diagnoza logopedyczna będzie najlepszą odpowiedzią na to pytanie. Doświadczony logopeda sprawdzi, z jakim typem wady wymowy boryka się dziecko. Z zależności od tego, czy wada wymowy jest spowodowana obniżoną sprawnością narządów artykulacyjnych (sprawdź: pionizacja języka) czy też jest spowodowana deformacją głoski (sprawdź: seplenienie międzyzębowe), logopeda opracuje plan terapii i dobierze właściwe ćwiczenia. Kontakt z logopedą jest ważny, ponieważ nie każdy rodzic czuje się w pełni sił do właściwej oceny pozycji języka w buzi dziecka.

Sprawdź: Jak wygląda badanie logopedyczne?

Jak ćwiczyć głoskę SZ?

Często jest tak, że u pięciolatka wadę wymowy, jaką jest zastępowanie głoski S głoską SZ, określa się jako “zjawisko rozwojowe” – dziecko jest w stanie realizować głoskę, wystarczy je w tych działaniach wspierać. Ważne, aby podczas ćwiczeń stopniować poziom ich trudności i ćwiczyć głoskę zgodnie z etapami jej utrwalania.

  1. Izolacja
    To ćwiczenia dźwiękonaśladowcze, oddechowe i fonacyjne. Bawcie się, naśladując szum drzew, rzeki, wiatru, wody gotującej się w czajniku elektrycznym. Pamiętajcie też o ćwiczeniu języka!
  2. Sylaby
    Warto, oprócz znanego i  popularnego powtarzania, sięgnąć po bezpłatne materiały Logotorpedy!
    Szumiąca rybka
    Auta i prezenty
  3. Wyrazy
    Jeśli Twoje dziecko potrafi już pięknie wymówić głoskę SZ w sylabach, warto bawić się wyrazami. Zacznijcie od dzielenia słów z głoską SZ na sylaby: SZA – FA! Dużo łatwiej powiedzieć to słowo dzieląc je na sylaby, a dziecko, zmotywowane sukcesem, będzie chciało ćwiczyć dalej.
    Wykorzystaj materiały do wydruku z głoską SZ:
    Tabela motywacyjna
    Materiał obrazkowo – wyrazowy
    Wyrazy z głoską SZ w butelkach
  4. Zdania
    Utrwalone wyrazy nadal nie są pięknie wymawiane w zdaniach? Na tym etapie będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Aby Wam to ułatwić, skorzystajcie z karty pracy Logotorpedy!
    Agnieszka i Szymek jadą na wakacje!

Teraz masz gotowy plan działania! Powodzenia!

Logotorpeda

Zdjęcia: www.pixabay.com

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź