Czym są Karty Oceny Czytania i Pisania? Co zawiera zestaw do diagnozy tych umiejętności? Kto może z nich korzystać i kogo można diagnozować tym narzędziem? Czy daje propozycje pracy terapeutycznej? Poddaliśmy nowe narzędzie testom Logotorpedy.
Karty Oceny Czytania i Pisania (KOCP) to narzędzie diagnostyczne przeznaczone do oceny umiejętności czytania i pisania. Pozwala na ocenę aktualnego poziomu czytania i pisania oraz umiejętności psychomotorycznych wpływających na opanowanie tych umiejętności zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, co czyni narzędzie uniwersalnym pod względem wieku osób badanych. Poziom umiejętności czytania i pisania można sprawdzić zarówno u uczniów prawidłowo rozwijających się, jak i z trudnościami w rozwoju, a nawet u dorosłych po udarach. Korzystać z niego mogą nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, terapeuci.
Co zawiera KOCP?
Karty Oceny Czytania i Pisania mieszczą się w poręcznej i wygodnej teczce. Zestaw zawiera indywidualne karty badania, szczegółowe instrukcje przeprowadzenia badania, kartę wywiadu i materiały diagnostyczne: książeczkę, liniaturę, przesłonę i ołówek.
Co można diagnozować za pomocą Kart Oceny Czytania i Pisania?
Podczas badania narzędziem KOCP ocenia się: umiejętność czytania (rozpoznawanie liter, odczytywanie sylab, wyrazów, zdań), umiejętność pisania (pisanie liter, sylab, wyrazów, zdań, tekstów), percepcję słuchową (analiza i synteza słuchowa, różnicowanie paronimów, powtarzanie rymowanek, wyodrębnianie głosek), percepcję wzrokową, sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, lateralizację oraz motywację do pisania i czytania. Prezentowane uczniowi zadania posiadają wzrastający poziom trudności. Wyniki badania zaznacza się na indywidualnej karcie badania KOCP-A. System przydzielania punktów jest zero-jedynkowy, nie ma więc problemu z oceną zadania. Poza informacjami dotyczącymi zadań, karta zawiera miejsce na odnotowanie dodatkowych informacji oraz opisu zachowania dziecka podczas badania.
KOCP a Metoda Strukturalna
Warto zauważyć, że Karty Oceny Czytania i Pisania są zintegrowane z Metodą Strukturalną, w związku z czym do Kart Oceny Czytania i Pisania dostajemy także podręcznik Metody Strukturalnej oraz zestaw materiałów do terapii tą metodą: tabele do ćwiczeń w czytaniu sylab (4 części) oraz ćwiczenia do nauki czytania i pisania (5 części). Metoda Strukturalna powstała z myślą o dzieciach i osobach dorosłych, którzy mają szczególne problemy w nabywaniu umiejętności czytania i pisania. Więcej o Metodzie Strukturalnej będzie można przeczytać już niedługo. Aby samodzielnie wykorzystywać z narzędzie KOCP oraz Metodę Strukturalną należy uczestniczyć w certyfikowanym szkoleniu, które przygotowuje nauczycieli, terapeutów i diagnostów do pracy narzędziem i prowadzenia terapii zgodnie z założeniami Metody Strukturalnej.
Podsumowanie testów
Karty Oceny Czytania i Pisania można z powodzeniem wykorzystywać jako samodzielne narzędzie do diagnozowania pod kątem trudności w nabywaniu tych umiejętności, jako rozszerzenie narzędzi diagnostycznych (np. uzupełnienie badania logopedycznego czy psychologicznego), a także jako narzędzie monitorujące postępy uczniów podczas nabywania wskazanych kompetencji. Narzędzie jest proste w obsłudze, posiada czytelną instrukcję obsługi i – co najważniejsze dla naszych testów – nie zawiera ograniczeń wiekowych osób badanych.
Logotorpeda
Karty Oceny Czytania i Pisania można znaleźć tu (klik): KOMLOGO
[…] Należy wspomnieć również o zintegrowanym z Metodą Strukturalną narzędziu oceniającym umiejętności czytania i pisania. Karty Oceny Czytania i Pisania – KOCP to narzędzie diagnostyczne. Karty Oceny Czytania i Pisania nie zawierają przedziałów wiekowych; oceniają możliwości osoby badanej, dzięki czemu diagnosta ma jasny obraz zakresu umiejętności badanego. Wyniki mają ścisły wpływ na opracowanie programu terapii i dobór odpowiedniego zeszytu ćwiczeń, dostosowanych indywidualnie do możliwości ucznia. Program terapii tworzy się przy wykorzystaniu dedykowanych do metody kart pracy, wspierających naukę czytania i pisania (przeczytaj o KOCP). […]