Metoda Strukturalna jest interesującą propozycją nauki czytania i pisania, w której poziom jest zawsze dostosowany do możliwości poznawczych ucznia. Nazwa metody odnosi się do struktury, a więc do wzajemnych powiązań i relacji między poszczególnymi elementami, dla których podstawą są sylaby. Założenia Metody Strukturalnej są logiczne, uzupełniają się, a na celu mają przede wszystkim rozwój dziecka.
Dla kogo przeznaczona jest Metoda Strukturalna?
Dla wszystkich osób, które bez względu na wiek, napotykają na trudności w nauce czytania i pisania bądź z różnych powodów zostały tej umiejętności pozbawione. Metoda Strukturalna jako sposób nauki czytania i pisania przeznaczony dla wszystkich dzieci. Nowa metoda nauki czytania pozwala nauczyć się czytać także tym dzieciom, które z różnych przyczyn nie są w stanie opanować czytania i pisania: dzieci z dysleksją, z upośledzeniem w stopniu lekkim, afazją, niedowidzeniem, nadpobudliwością, autyzmem, zaburzeniami przetwarzania słuchu centralnego, a także dorosłych, u których nastąpił rozpad tych kompetencji.
Zasady Metody Strukturalnej
Metoda Strukturalna sprawdza się tam, gdzie inne metody nauki czytania zawodzą. Podstawą metody są sylaby oraz ich układ od najprostszych struktur, jakimi są sylaby otwarte, poprzez stopniowanie poziomu trudności, słowa z sylab otwartych, słowa proste zdania. a ich analityczno-syntetyczne wykorzystanie przynosi efekty.
Zaletą Metody jest indywidualny i dopasowany do możliwości dziecka program edukacyjny. Jest to wynik następujących założeń:
- Motywacja – jako podstawowy warunek sukcesu ucznia
- Współpraca z rodziną –jako konsekwentne prowadzenie programu pracy (lub kontynuację ćwiczeń w domu)
- Systematyczność – jako rozwijająca dzień po dniu nawyki i umiejętności w zakresie czytania i pisania
- Diagnoza – jako narzędzie obiektywnej oceny umiejętności ucznia
- Terapia – jako prowadzenie właściwych ćwiczeń sprzyjających automatyzacji umiejętności czytania i pisania.
Wielotorowość ćwiczeń
Wbrew pozorom program wspierający naukę czytania i pisania to nie tylko uczenie się rozpoznawania i odwzorowywania liter i ich łączenie. To zestaw ćwiczeń opartych na umiejętnościach grafomotorycznych, analizie i syntezie wzrokowej, pamięci ruchowej, wzrokowej, sekwencyjnej, zebrany w formie zeszytów – kart pracy.
Należy wspomnieć również o zintegrowanym z Metodą Strukturalną narzędziu oceniającym umiejętności czytania i pisania. Karty Oceny Czytania i Pisania – KOCP to narzędzie diagnostyczne. Karty Oceny Czytania i Pisania nie zawierają przedziałów wiekowych; oceniają możliwości osoby badanej, dzięki czemu diagnosta ma jasny obraz zakresu umiejętności badanego. Wyniki mają ścisły wpływ na opracowanie programu terapii i dobór odpowiedniego zeszytu ćwiczeń, dostosowanych indywidualnie do możliwości ucznia. Program terapii tworzy się przy wykorzystaniu dedykowanych do metody kart pracy, wspierających naukę czytania i pisania (przeczytaj o KOCP).
Podsumowując…
W Metodzie Strukturalnej istotne jest indywidualne podejście, możliwość tworzenia spersonalizowanego planu
terapii w oparciu o wyniki badania KOCP oraz 5 zeszytów ćwiczeń o stopniowanym poziomie trudności. Czytanie i pisanie nie jest już nudnym uczeniem się liter; nie jest obciążaniem dziecka męczącym obowiązkiem. Czytanie i pisanie z Metodą Strukturalną to sposób uczenia się, który jest konkretną i konsekwentną pracą przynoszącą efekty. Nic dziwnego, że badania nad skutecznością Metody Strukturalnej uzyskały pozytywną recenzję profesor Marty Bogdanowicz.
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź