W przedszkolu mojego dziecka były przeprowadzane badania przesiewowe. Na kartce, którą otrzymałam od logopedy, były następujące informacje: seplenienie, rotacyzm (rozwojowe). Nic z tego nie rozumiem, co mam robić?
Seplenienie to niewłaściwa wymowa głosek szeregu syczącego (S, Z, C, DZ), szumiącego (SZ, Ż, CZ, DŻ) i ciszącego (Ś, Ź, Ć, DŹ); zniekształcane mogą być wszystkie głoski lub tylko jedna z nich. Może więc wymawiać słowo siafa zamiast szafa, capka zamiast czapka, dżwonek zamiast dzwonek. Warianty seplenienia są różne w zależność=ci od indywidualnej wady wymowy dziecka.
Należy uważać na seplenienie międzyzębowe, które polega na wsuwaniu języka między zęby podczas wymowy tych głosek.
Rotacyzm to niewłaściwa wymowa głoski R; najczęściej jest ona zastępowana głoską L; mówi wtedy lowel, lękaw, komputel. Jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat, uznaje się, że taka realizacja jest rozwojowa – można jeszcze poczekać, pozwolić dziecku aż głoska R pojawi się naturalnie; jeśli dziecko ma już 6 lat lub chodzi już do szkoły – warto zacząć terapię tej głoski. Inaczej, jeśli głoska R jest zastępowana J – wtedy należy zdiagnozować sprawność języka oraz pionizację, a także realizację głoski L, która w takich okolicznościach też jest zniekształcana.
Co robić?
Terminy te są na tyle obszerne i obejmują tak różne sytuacje, że trudno rozmawiać o planie terapii.
Przede wszystkim warto spotkać się z logopedą. Poprosić, aby logopeda wyjaśnił znaczenie tych terminów w odniesieniu do problemów z wymową dziecka. Najczęściej na takim spotkaniu logopeda przekazuje materiały do ćwiczeń oraz zapisuje dziecko na zajęcia logopedyczne odbywające się na terenie przedszkola.
Jeśli już wiesz, co jakie głoski należy ćwiczyć, skorzystaj z propozycji Logotorpedy:
Ćwiczenia głoski S:
SSSSSSłoneczne ćwiczenie głoski S
Ćwicz piękną wymowę s; część pierwsza
Ćwicz piękną wymowę s; część druga
Ćwiczenia głoski SZ:
Szumiąca rybka; utrwalanie SZ w sylabach
Ćwiczenie SZY-SZU-SZA już nie będzie nudne!
Ćwiczenia głoski R:
Wibrowanie językiem, czyli ćwiczymy głoskę R!
TRRenujemy połączenia TR i DR w wyrazach
Utrwalamy połączenie DR w labiryncie!
Zostaw Odpowiedź